25. i 26. travnja – Državno natjecanje iz Osnova elektrotehnike i Mjerenja u elektrotehnici

Autor: Sanja Kurucić, 26. 4. 2013.

Naša je škola 25. i 26. travnja 2013. bila domaćin državnog natjecanja iz Osnova elektrotehnike i Mjerenja u elektrotehnici.

Naša je škola 25. i 26. travnja 2013. bila domaćin državnog natjecanja iz Osnova elektrotehnike i Mjerenja u elektrotehnici u suorganizaciji Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, odnosno prof. Darka Eršetića kao jednog od članova državnog povjerenstva. Djelatnosti Agencije su poslovi planiranja, razvijanja, organiziranja, provedbe, praćenja i unapređivanja sustava strukovnog obrazovanja i obrazovanja odraslih. Područje strukovnog obrazovanja najizravnije i najuže je povezano sa svijetom rada. U njegovoj je prirodi omogućiti stjecanje stručnih kompetencija koje su životno važne. Cilj ovog natjecanja je usavršavanje znanja i vještina u obrazovnom sektoru elektrotehnike te poticanje kreativnosti učenika i njihovih mentora te stjecanje novih spoznaja. Na natjecanju je sudjelovalo 24 učenika prvog ili drugog razreda četverogodišnjih strukovnih škola za zanimanje tehničar u elektronici, a koji su pokazali najbolje rezultate na prethodnim županijskim / međužupanijskim natjecanjima. Službenom otvorenju državnog natjecanja prisustvovali su i savjetnica i tajnica Agencije Vesna Anđelić, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Osječko-baranjske županije gospodin Andrej Bičak te gradonačelnik Našica Krešimir Žagar.

Državno natjecanje je uključivalo rješavanje teorijskih zadataka te praktični dio – rješavanje zadatka u realnim uvjetima. Dok su učenici rješavali zadatke,  profesori su slušali predavanje stručnog učitelja Božidara Sabe o računalnom programu Altium Designer. Za sudionike natjecanja pripremljen je i zabavni program. Našu školu i grad predstavljali su učenici i profesori Osnovne glazbene škole Kontesa Dora s nekoliko glazbenih točaka. Uslijedila je dramska igra učenica Lucije i Marije s kojom su bile pozvane na ovogodišnju državnu smotru Lidrano 2013. Učenice je pripremala prof. Leopoldina Mijatović. Učenica 2. razreda jezične gimnazije, Petra Digula otpjevala je pjesmu Make you feel my love pjevačice Adele. Učenice školske plesne skupine – Dunja, Rebeka, Lorena i Lana, otplesale su plesnu točku uz glazbeni mix pjesama. Pripremale su se sa profesoricom Slađanom Mihalj. Sudionici natjecanja imali su također prilike posjetiti  i Zavičajni muzej grada Našica.

Sponzori ovogodišnjeg državnog natjecanja su tvrtka Belmet 97, koja je darivala učenike za osvojena prva tri mjesta s prigodnim poklonima – mjernim instrumentima.  Zatim računalni obrt Sokoli koji je za osvojeno treće mjesto darovao lemilicu s regulacijom i digitalnim prikazom. Za osvojeno drugo mjesto, tvrtka Pin computers darovala je tablet Prestigio, a za osvojeno prvo mjesto Grad Našice darovao je učenika s prijenosnim računalom Samsung. Medalje i diplome za osvojena prva tri mjesta osigurala je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. Također,  u ime Grada Našica gradonačelnik je nagrađenim učenicima i mentorima darovao umjetničke slike koje su poklon Turističke zajednice grada Našica. Nakon službenog zatvaranja natjecanja, u školi je organiziran domjenak za sudionike natjecanja koji su priredili učenici i nastavnici ugostiteljske struke.

Pripadni materijali se mogu pogledati na sljedećim poveznicama:

Bilten 2 Našice

Konačni rezultati natjecanja