Treća Geometrijska škola Stanka Bilinskog Našice

U dvorani SŠ Isidora Kršnjavoga Našice, 13. travnja 2013. himnom Lijepa naša započela je treća Geometrijska škola Stanka Bilinskog. Organizator je SŠ Isidora Kršnjavoga Našice. Suorganizatori su Zavičajni muzej Našice i Udruga za hrvatsku povjesnicu Našice. Sponzori Geometrijske škole su dr. sc. Vanda Bilinski i Grad Našice. Nakon himne uslijedio je slikopis sjedanja na prošlogodišnje Geometrijske škole 2011.i 2012. godine uz instrumentalnu pratnju Laure Špek, učenice Osnovne glazbene škole „kontesa Dora“ Našice te profesora Ivana Krajačića.

Pozdravnu riječ sudionicima uputili su ravnatelj Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice prof. Željko Filjak, gradonačelnik Krešimir Žagar, predsjednik Županijskog vijeda matematičara prof. savjetnik Stjepan Gardlik, dr. sc. Radoslav Galid, dekan ETF-a Osijek i dr. sc. Sanja Rukavina. U nastavku su predstavljeni predavači ovogodišnje Geometrijske škole prof. dr. sc. Sanja Rukavina sa Sveučilišta u Rijeci, odjel matematike i prof. dr. sc. Zdenka Kolar- Begović sa Sveučilišta u Osijeku, odjel matematike.

Nakon polusatnog svečanog dijela razdvojili su se učenici i profesori. Predavači su održali dvije radionice za učenike. Prvu je pod nazivom Geometrijski zadaci otvorenog tipa održala je dr. Zdenka Kolar- Begovid, a drugu pod nazivom Mohr- Mascheronijeve konstrukcije dr. Sanja Rukavina. Za nastavnike su održana predavanja: Geometrijske konstrukcije, dr. Sanja Rukavina i Neki poznati teoremi geometrije trokuta, dr. Zdenka Kolar - Begović.

U pauzi, između dviju radionica i predavanja, učenici i stručni učitelji ugostiteljske struke, škole domadina, pripremili su doručak za sve sudionike.
U dvorani i u učionici postavljeni su modeli rombskog dodekaedra, koje su izradili učenici i stručni učitelji strojarske struke. Isto tako, učenici - sudionici Geometrijske škole donijeli su svatko po jedan manji model rombskog dodekaedra od kojih su učenice 2.a razreda ekonomske struke Božica Pleša i Tamara Gubeljak složile Vazu Bilinskog, 63 RD2.

U završnom dijelu rada Geometrijske škole radove je pregledala i ocijenila komisija. Pohvalili su sve učenike na trudu koji su uložili tijekom radionica. Najboljima su ravnopravno proglašena tri rada, jedan skupni i dva pojedinačna. Za skupni rad nagrađeni su učenici 2. razreda PMG, SŠ Isidora Kršnjavoga Našice: Filip Bogdanovid, Matej Horvat, Ivan Bjelousov i Marko Dundovid. Za pojedinačne radove nagrađeni su učenici: Karlo Patila, 7. r. OŠ Ivan Brnjik Slovak Jelisavac i Mia Kunštek, 7. r. OŠ Josip Juraj Strossmayer Đurđenovac. Na kraju programa prof. dr. sc. Zdenka Kolar - Begovid uputila je sudionicima i organizatorima poticajne riječi za daljnji rad Geometrijske škole.

U radu Geometrijske škole sudjelovalo je 50 učenika i 50 nastavnika iz 9 osnovnih škola i 6 srednjih škola (OŠ J.J. Strossmayera Đurđenovac, OŠ Ivan Brnjik Slovak Jelisavac, OŠ Ladimirevci, OŠ kralja Tomislava Našice i OŠ Dore Pejačevid Našice, OŠ Petra Katančida Valpovo, OŠ Ivana Kukuljevida Belišde, OŠ Mikleuš, OŠ Draž, SŠ Valpovo, SŠ Donji Miholjac, Gimnazija A. G. Matoša Đakovo, Ekonomska škola brada Radid Đakovo, Srednja strukovna škola Antuna Horvat Đakovo, SŠ Isidora Kršnjavoga Našice).

Program su osmislili i vodili profesori Ivica i Lidija Gerendaj.

« Ožujak 2024 »