> Projekti  > E-Twinning
E-Twinning vijesti

Razvoj gospodarstva i zaštita okoliša – nekada i danas

Autor: Manuela Kojić, 8. 6. 2021.

eTwinning projekt proveden je tijekom školske godine 2020./2021. U njemu su  sudjelovale profesorice Marta Božić (geografija), Danijela Puhanić (ekonomska grupa predmeta), Nikolina Pavlović (vjeronauk) i Marina Međurečan (geografija i povijest) te 20 učenika trećih razreda opće, prirodoslovno-matematičke gimnazije i ekonomske škole. Time se ostvarila uspješna međupredmetna suradnja.

S pripremama se započelo nakon otvaranja projekta na eTwinning platformi u rujnu 2020. godine. U projektu sudjeluju dvije škole: Gimnazija Matija Mesić iz Slavonskog Broda i SŠ Isidora Kršnjavoga Našice, ukupno 7 nastavnika i 36 učenika.

Ciljevi projekta su sljedeći:

• predstaviti gospodarstvo lokalne zajednice, istraživanjem i prikupljanjem materijala o razvoju gospodarstva
  • predstaviti strukturu aktivnih gospodarskih subjekata na nacionalnoj, županijskoj i regionalnoj razini
  • povezati razvoj gospodarstva s novim izumima i tehnologijama
  • predstaviti primjere velikih gospodarskih subjekata, njihovo poslovanje i brigu za okoliš
  • istražiti i prezentirati tradicijske obrte kao element očuvanja zanimanja
  • istraživati uzroke, učinke i posljedice gospodarskog razvoja i okoliša
  • educirati mlade ljude kako biti odgovoran u zaštiti okoliša, racionalno gospodariti vodom, strujom, otpadom
  • razvijanje digitalnih, jezičnih kompetencija.

Komunikacija je bila na hrvatskom jeziku na kojem su učenici izradili sve svoje radove te ih predstavili na eTwinning platformi – Twinspace.

Učenici su upoznati s projektom na nastavi geografije, ekonomskih predmeta (Bankarstvo i osiguranje), povijesti i vjeronauka. Nakon toga su kreirali grupu na Messengeru, održali sastanke u školi, upoznali ih s načinom rada, te se podijelili u timove i dogovorili daljnje metode rada. Učenici su bili kreativni i služili se raznim digitalnim alatima, video editorima, Power Pointom, Canvom, Glogsterom , Prezi alatom, Adobe Sparkom i Swayom. Također smo odredili dinamiku rada po mjesecima i isplanirali odlaske na teren kao i intervjue, uvažavajući sve epidemiološke mjere.

Na pitanje što im se najviše svidjelo na projektu učenici su iskazali dojmove:

„Pozitivno iskustvo. Bilo je zanimljivo i naučila sam nešto novo.“

„Odlična zamisao koja će oživjeti Našice.“

„Uzbudljiv, kreativan i zanimljiv način rada.“

Na pitanje što im se najmanje svidjelo na projektu učenici nisu iskazali negativnosti, već su naznačili:

„Skoro je sve bilo zanimljivo.“

Marina Međurečan, prof.

Danijela Puhanić, prof.