Mobilnost u Latviji

Autor: Goran Hajnal, 19. 10. 2022.

Kako im je bilo u Latviji pogledajte ovdje

U nedjelju, 2.10.2022. krenuli smo u našu veliku avanturu. Putovanje je realizirano kao jedna od mobilnosti u projektu Erasmus+ Learn IT. Nakon duge vožnje do Zagreba, čekali smo let za München, a zatim sljedeći do grada Rige. Napokon smo stigli do cilja – naš grad Jelgava. U kasnim večernjim satima su nas dočekali naši domaćini s kojima smo se uputili kućama.

U ponedjeljak, svaka je država predstavila svoju kulturu, jezik i običaje kratkim prezentacijama te su domaćini iz Latvije otplesali neke od svojih narodnih plesova. Sudjelovali smo u radionicama koje na jednostavan i početnički način predstavljaju programiranje. Na kraju smo sudjelovali u natjecateljskim aktivnostima u školskoj dvorani. U utorak smo izrađivali kratak video u programu Scratch. Poslijepodne je održana radionica robotike-Lego Mindstorm. Za kraj dana smo posjetili lokalnu pekaru Lāči.

U srijedu smo posjetili gradsku općinu i upoznali gradonačelnicu te predstavljanje Latvije putem video uratka. Zatim smo obišli fakultet gdje smo programirali svoju matematičku igricu, što je bilo poprilično uzbudljivo, te smo se zabavili raznim kompjutorskim igricama. Krajem dana smo istraživali grad  i kulturna središta, dan je završio degustacijom najbolje pizze u gradu.

U četvrtak smo obišli glavni grad Latvije, Rigu. Tamo smo posjetili RTU center of innovation gdje smo vidjeli što je sve potrebno za napraviti prototip i sami proizvod koristeći se 3D printerom. Također, posjetili smo IT tvrtku Visma Labs te saznali nešto više o poslu programera. Osim edukativnog dijela domaćini su nas upoznali s čarima starog grada Rige. Posjetili smo i restoran tradicionalne Latvijske hrane Lido.

Petak smo obilježili podjelom certifikata o sudjelovanju i malom zabavom za sve sudionike. Sudjelovali smo u još jednoj aktivnosti na otvorenom, SportIdent. Nakon svih aktivnosti i zabave, pozdravili smo jedni druge te razmijenili profile na društvenim mrežama. U subotu smo svi napustili Latviju. Mi smo iz Rige letjeli u Frankfurt i zatim u Zagreb. U kasnim večernjim satima smo došli u Našice i tu je naš zabavni tjedan završio.

Mobilnost u Latviji bila je lijepo iskustvo koje nikada nećemo zaboraviti. Sudjelovali smo na vrlo zanimljivim radionicama i predavanjima te dobili puno informacija o IT-u i programiranju. Boravak u obiteljima je nešto što uistinu svatko treba sam doživjeti. Svi su naši domaćini bili jako dragi i učinili su sve da se osjećamo kao kod kuće. Bilo je vrlo lijepo vidjeti koliko se, ne samo domaćini, nego i njihovi roditelji i obitelji trude stvoriti ugodnu atmosferu i pobrinuti da ništa ne nedostaje.

Bilo je fascinantno vidjeti velike gradove kao što su Riga i Jelgava jer jako podsjećaju na Osijek i Zagreb. Način na koji se živi i radi je vrlo sličan našemu, no ljudi su malo povučeniji. To, naravno, nije stvorilo nikakve probleme. Svi smo se sprijateljili i puno družili te tako stvorili prekrasne uspomene koje ćemo zauvijek pamtiti. Vrlo smo zahvalni na ovoj prilici i iskustvu te smatramo da bi takvu priliku svatko trebao iskoristiti.

Marija Djedović, 4. b OG

« Svibanj 2024 »