Održana prva aktivnost / mobilnost Erasmus+ projekta Sound (STEM) All Around

Autor: Nikolina Pavlović, 12. 10. 2021.

Od 30. rujna do 1. listopada u našoj je školi održana prva mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta Sound (STEM) All Around pod nazivom Short-Term Joint Staff Training Events: Building Motivation for Teachers. U mobilnosti je sudjelovalo 12 nastavnika, iz svake od 4 partnerske škole 3 nastavnika: Music School of Komotini, Komotini (EL), Nezihe Derya Baltali Bilim ve Sanat Merkezi, Denizli (TR), Ufuk Arslan Anadolu Lisesi, Etimesgut (TR) i IES LA ZAFRA, Motril (ES).

Program boravka nastavnika prvenstveno je bio organiziran s naglaskom na edukaciju i stručno usavršavanje. Tako je 10 nastavnika naše škole i 2 gosta predavača održalo 11 predavanja i radionica sa svrhom unapređenja nastave i kritičkog promišljanja vlastitog rada s učenicima. Interdisciplinarno poučavanje, rad s darovitima, poticanje kreativnog mišljenja, STEM u nastavi, eTwinning projekti u uvjetima pandemije, prezentacija projekta o zvučnom onečišćenju grada, glazbi u nastavi engleskoga jezika, pokus s Rubensovom cijevi, izrada glazbenog instrumenta teme su koje je tridesetak nastavnika pažljivo pratilo i tijekom kojih su se razmjenjivala mišljenja i iskustva.

Prilikom otvorenja susreta pozdravnu riječ održali su koordinator projekta Goran Hajnal, prof. mentor fizike, ravnatelj Željko Filjak, prof. i gradonačelnik Krešimir Kašuba, dr. med. vet. Prisutnima su se obratili i gosti uz prigodne darove iz svojih škola i gradova. Obilaskom škole i ručkom u školskom ugostiteljskom praktikumu predstavljena su zvanja i mogućnosti odgoja i obrazovanja u našoj ustanovi.

Poslijepodneva su uglavnom bila rezervirana za upoznavanje grada i okolice te kulturnu razmjenu pa su tako nastavnici s gostima imali priliku obići Vinariju Enosophia u Feričancima, stari podrum Vinarije uz degustaciju vina, konjušnicu. Večera na Goveđoj glavi bila je ugodan završetak prvoga radnog dana i prilika za druženje s gostima. Obilazak Osijeka i upoznavanje Tvrđe uz stručno vodstvo te posjet Muzeju Slavonije također su oduševili naše goste, a sve je zaokruženo zajedničkom večerom u Čingi Lingi Čardi.

Posljednjega dana održan je sastanak koordinatora projekta na kojem su dogovoreni daljnji koraci, sljedeće aktivnosti i mobilnosti. Kasno poslijepodne u Gradskoj vijećnici održana je završna konferencija mobilnosti koju je u uvodnom dijelu uveličao tamburaški orkestar OGŠ Kontesa Dora, a završno je predavanje održala Nikolina Pavlović, prof., jedna od koordinatora projekta. Uz pozdravnu riječ ravnatelja Željka Filjaka, prof. sudionicima su uručeni prigodni pokloni Grada i potvrde o sudjelovanju na mobilnosti.

Ova je aktivnost doprinijela daljoj internacionalizaciji škole i kvaliteti poučavanja. Rezultati aktivnosti u potpunosti su ostvareni (poboljšanje jezičnih vještina, komunikacijskih vještina, rušenje kulturnih i jezičnih barijera, stjecanje novih znanja i vještina, otvaranje prema lokalnoj zajednici, novi projekti i ideje u lokalnoj zajednici, razmjena ideja, kritičko promišljanje obrazovnih praksi i vlastitog odnosa prema nastavi i učenicima...).

(Izvor: Radio Našice)

Zahvaljujemo i lokalnoj zajednici, lolaknim tvrtkama, obrtima i opg-ovima i pojedincima koji su nas podržali svojim donacijama (Grad Našice, NEXE d.d., Športska zajednica Grada Našica, Zdravstvena ustanova ljekarna Sokač-Osmak, Veterinarska stanica Našice d.o.o., Cukerija, obrt za izradu slastica, OPG Golub, Panolija d.o.o., Vlasta Šteher).

Nikolina Pavlović, prof.

Facebook profil projekta