> DSD
DSD

DSD II Sprachcamp u Zadru

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, 2. 10. 2023.

U organizaciji njemačkog Središnjeg ureda za školstvo u inozemstvu održan je Državni jezični DSD II kamp za učenike četvrtih razreda srednjih škola. U vremenskom razdoblju od 27. do 30. rujna 2023. maturanti su imali mogućnost sudjelovati u nizu radionica u cilju usavršavanja svojih jezičnih sposobnosti za nadolazeći DSD II ispit na razini B2 i C1 Zajedničkog jezičnog referentnog okvira, analizirati tipove zadataka pisanja, čitanja i slušanja na primjerima zadataka iz DSD II ispita kao i upoznati se sa strategijama tijekom  rješavanja zadataka pisanja eseja, čitanja i slušanja. Radni jezik je bio njemački jezik. Predavači su koristili sljedeće metode i oblike rada - kombinaciju kratkih plenarnih izlaganja i radionica.

Tijekom četiri dana održavale su se obvezne radionice. Stečeno znanje učenici su mogli i aktivno primijeniti pišući probni esej po završetku kampa te na individualnim razgovorima s predmetnim DSD nastavnicima i predavačima.

Osim edukativnog aspekta ovoga programa, učenici su razgledali znamenitosti i kulturna obilježja grada Zadra, stekli nova poznanstva te 29. rujna sudjelovali u Europskoj noći istraživača u organizaciji Sveučilišta u Zadru.

U državnom jezičnom kampu sudjelovalo je  83 učenika srednjih škola i to iz Našica, Slavonskog Broda, Osijeka, Đurđevca, Bjelovara i Varaždina, a predavači/mentori bili su prof. Mette Liebermann, prof. Larissa Vilceanu, prof. Kristian Sučić i prof. Sonja Biermann kao i nastavnici matičnih škola uključenih u DSD II program: prof. M. Rukavina-Sabo, prof. Lidija Čorni, prof. Sven Pavić, prof. Olja Liović, prof. Silvija Domović, prof. Katarina Beljan, prof. Melanija Klarić te prof. Dunja Sačić.

U kampu su sudjelovali učenici 4. b OG razreda Srednje školu Isidora Kršnjavoga Našice i to: Sara Dević, Darija Hohoš, Niko Nogić i Dora Rogač.

Glavna organizatorica događanja bila je regionalna povjerenica za njemački jezik prof. Mette Liebermann.

Ovim putem se još jednom ukazalo na kompetentnost i perspektivu srednjih škola u RH na području njemačkog jezika.

Popis sadržaja radionica i voditelja radionica:

1. Einstieg + Einleitung – prof. Mette Liebermann
  2. Einstieg + Einleitung – prof. Larissa Vilceanu