U našičkoj srednjoj školi održano državno natjecanje iz logike i filozofije

Autor: Sanja Kurucić, 29. 4. 2015.

Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice bila je domaćin državnog natjecanja iz filozofije i logike koje se ove godine održavalo od 23. do 25. travnja u suorganizaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Agencije za odgoj i obrazovanje, Hrvatskog filozofskog društva, Hrvatskog logičkog udruženja i našičke srednje škole. Natjecanje je, osim provjere znanja iz logike i filozofije, uključivalo i kvalifikaciju za Međunarodnu filozofsku olimpijadu.

Trodnevno natjecanje započelo je svečanim otvorenjem, kojem su prisustvovali prof. savjetnica za filozofiju, logiku i etiku pri Agenciji za odgoj i obrazovanje Katarina Stupalo koja je sudionike pozdravila i u ime ravnateljice Agencije Jadranke Žarković-Pečenković. Natjecatelje su pozdravili i predsjednik državnog povjerenstva iz filozofije dr. sc. Hrvoje Jurić, predsjednik državnog povjerenstva iz logike dr. sc. Lovre de Grisogono, magistra filozofije Ines Skelac – tajnica Hrvatskog logičkog udruženja, predsjednik Hrvatskog filozofskog društva dr. sc. Vladimir  Jelkić, gosp. Antun Kapraljević, predsjednik skupštine Osječko-baranjske županije, gradonačelnik Našica gospodin Krešimir Žagar te ravnatelj škole-domaćina prof. Željko Filjak.

Svrha natjecanja iz područja logike je unaprjeđivanje poznavanja logike, zainteresirati učenike za svladavanje nauka logike kao umijeća, motivirati nastavnike za intenzivniji rad s učenicima te pripremiti učenike za uspješno svladavanje razredbenoga postupka na fakultetima koji zahtijevaju poznavanje gradiva iz nastavnoga predmeta logike. Provjerava se cijelo usvojeno gradivo sadržano u službenim udžbenicima iz logike za gimnazije te sposobnost rješavanja problemskih zadataka koje natjecatelji, samostalno razmišljajući, mogu riješiti na osnovi poznavanja toga gradiva. Na natjecanje mogli su se prijaviti učenici 3. i 4. razreda srednjih škola koji uče logiku u redovitom, izbornom i fakultativnom programu. Na ovogodišnjem natjecanju iz logike sudjelovalo je 32 učenika s mentorima iz devet srednjih škola. Najbolje rezultate ostvarili su učenici XV. Gimnazije iz Zagreba, Kristijan Rupić (osvojeno 1. mjesto) i Matija Kušec (2. mjesto) s mentorom prof. Krešimirom Gracinom. Treće mjesto osvojio je učenik Kristijan Vukelić s mentoricom prof. Ivanom Bogović koji dolaze, također iz Zagreba, iz Gimnazije Lucijana Vranjanina.

Svrha natjecanja iz filozofije je poticati mlade na filozofski način mišljenja, poticanje na različite oblike kreativnog rada – rad na izvornim filozofskim tekstovima (pismeni i usmeni oblici), učiti učenike i nastavnike kako analizirati, artikulirati i evaluirati filozofske pozicije i argumente, motiviranje nastavnika za intenzivniji rad s učenicima kao i za osobno stručno usavršavanje, motiviranje nastavnika za rad s nadarenim učenicima (interdisciplinarno povezivanje nastavnih sadržaja u module) te pripremanje učenika za uspješno svladavanje razredbenog postupka na fakultetima koji zahtijevaju poznavanje gradiva iz nastavnoga predmeta filozofija/povijest filozofije. Na natjecanje mogli su se prijaviti učenici 4. razreda srednjih škola koji uče filozofiju u redovitom, izbornom i fakultativnom programu. Ovogodišnja tema natjecanja iz filozofije je zlo. Pojam zla u središtu je filozofijskih promišljanja od samih početaka filozofije. Što je zlo i odakle zlo u svijetu? Je li čovjek predodređen za zlo („prirodno zao“) ili je zlo stvar slobodne volje?

Natjecanje iz filozofije uključuje: provjeru znanja testom (35 minuta), esej na temu vezanu za zadanu literaturu (na hrvatskom jeziku – 120 minuta), usmeni ispit za najbolje plasirane kandidate, esej za kvalifikaciju na međunarodnu filozofsku olimpijadu (na engleskom, njemačkom ili francuskom jeziku – 120 minuta).

Na ovogodišnjem natjecanju iz filozofije sudjelovalo je 29 učenika s mentorima iz petnaest srednjih škola. Najbolje rezultate iz područja filozofije ostvarili su sljedeći učenici i mentori: 1. mjesto osvojio je učenik Luka Lotina iz Gimnazije Franje Petrića iz Zadra s mentoricom prof. Zvjezdanom Dunatov. Drugo mjesto osvojila je učenica Dina Šoštarec s mentoricom prof. Bratislavom Bosić iz Gimnazije Beli Manastir, dok su treći najbolji rezultat ostvarili učenik Niko Boj s mentoricom prof. Helenom Zečar Lajtman iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec.

Svečani program prilikom zatvaranja natjecanja započeo je glazbenim nastupom učenika Osnovne glazbene škole Kontesa Dora, uslijedio je pjevački nastup učenice 4. razreda jezične gimnazije Petre Digule te dramsko-scenska igra Tregeri – dramski uradak učenika 3. razreda jezične gimnazije i prof. Leopoldine Mijatović.

Tijekom svečanog proglašenja pobjednika svi su učenici i mentori dobili pohvalnice, a petero najuspješnijih diplome te prigodne poklone – knjige.

U provedbi državnog natjecanja iz logike i filozofije sudjelovali su i sljedeći učenici našičke srednje škole: Marija Purgar i Jurica Nekić (voditelji svečanog programa), Domagoj Ranogajec (tehnička podrška), dežurne učenice u holu škole: Melany Vincelj, Lana Laslavić i Brigita Kukuruzović te stručni učitelji i učenici ugostiteljskog aktiva.

Školski provedbeni tim bio je u sljedećem sastavu: prof. Višnja Markotić – suorganizator natjecanja, prof. Mirela Čiček, prof. Barbara Knežević, prof. Nada Tomašević, prof. Jelena Repinc, prof. Sanja Kurucić te prof. Jasna Penić.