Županijska razina hrvatske smotre literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva ''Lidrano 2015.''

Autor: Sanja Kurucić, 9. 2. 2015.

''Lidrano 2015.'' održana je u Našicama u petak 6. veljače 2015. od 13.00 do 19. 30 sati.

Prosudbena povjerenstva djelovala su u sljedećim sastavima:

Literarno stvaralaštvo

Jakov Sabljić, doc. dr. sc., Katedra za metodiku i metodologiju znanstveno-istraživačkoga rada nastave jezika i književnosti, Filozofski fakultet Osijek

Davor Ivankovac, prof. hrvatskog jezika i književnosti i dipl. knjižničar, pjesnik i kritičar

Anja Križek, prof. hrvatskog jezika i književnosti, Ugostiteljsko-turistička škola Osijek

Dramsko-scensko stvaralaštvo

Anita Schmidt, dramska umjetnica, Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku

Snježana Šulentić, prof. hrv. jezika i književnosti, dipl. knjižničar, dramski pedagog, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek

Ivan Trojan, doc. dr. sc., Katedra za hrvatsku književnost, Filozofski fakultet Osijek

Novinarsko stvaralaštvo

Sanja Račić, novinarka, HRT Radio Osijek

Robert Rigo, novinar, Radio Našice

Danijel Geošić, novinar i radijski voditelj

Među šest najzapaženijih literarnih radova je i proza Veze sudbine, Filipa Farkaša, učenika 2. razreda (mentorica je prof. Marina Pavičić) te se upućuje na prosudbu državnom povjerenstvu LiDraNo 2015.

Učenici naše škole bili su vrlo uspješni u novinarskom području, osobito u kategoriji samostalnog novinarskog rada. Tako su državnom povjerenstvu za novinarsko stvaralaštvo predloženi radovi Luke Perića, 1. razred, Antonele Štimac, 2. razred, Tene Lončarević, 2. razred (mentorica ovim učenicima je prof. Marija Pepelko), te Dore Kovačević, 1. razred (mentor: prof. Rikard Borić).

Među tri radijske emisije koje su preslušane na okruglom stolu za novinarski izraz bila je i emisija naših učenika. Posvećena je stogodišnjici Matoševe smrti, a naslovljena Stoljeće AGM. Emisiju predstavljaju učenici Marija Purgar, 4. razred i Jurica Nekić, 4. razred (mentorica je prof. M. Pepelko).

Među pet skupnih nastupa u okviru dramsko-scenskog stvaralaštva, dvije su dramske družine odabrane u uži krug za selekciju unutar svih slavonskih županija. Uz Bucku, dramsko-scensku igru učenika osječke Graditeljsko-geodetske škole (mentorica: prof. Stela Macakanja – Baćić), tu je i scenska igra Tregeri, sjajno uigrane skupine naših gimnazijalaca (Roberto Fadljević, 3. razred, Marija Ivešić, 3. razred, Matea Jurešić, 3. razred, Nera Knezović, 3. razred, Dino Stošić, 3. razred, Ivan Štrbac, 3. razred, Elena Žakula, 3. razred, Luka Ivanković, 3. razred), uvježbana uz mentorsko praćenje prof. Leopoldine Mijatović, koja je i autorica tekstualnog predloška.

Romeo Mihaljević

« Ožujak 2024 »