Naši učenici sudjeluju u natjecanju „Ljepota kristalnih ploha“

Autor: Manuela Kojić, 4. 12. 2014.

Hrvatska udruga kristalografa i Hrvatska kristalografska zajednica u suradnji s PLIVOM organizirala je 1. natjecanje u kristalnom rastu za učenike osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj, pod imenom „Ljepota kristalnih ploha“.

Svrha natjecanja je poticanje učenika na samostalan rad i aktivnosti koje nadopunjuju nastavni program. Kroz razvoj suradnje s nastavnicima, Hrvatska udruga kristalografa i PLIVA žele naglasiti važnost kontinuiranog obrazovanja i stalnog usavršavanja kao pravog koraka na putu prema stvaranju hrvatskog društva znanja i znanosti.

Natjecanje se održava od 26. rujna do 23. prosinca 2014. Organizirano je povodom obilježavanja Međunarodne godine kristalografije u kojoj se svjetska javnost želi upoznati sa značenjem kristalografije koja okružuje naš svakodnevni život. Sudjelovanjem u ovom natjecanju hrvatski učenici pridružit će se svojim kolegama diljem svijeta koji će uzgajati kristale u nacionalnim prvenstvima u svojim zemljama.

Natjecanje se provodi u tri kategorije. U prvoj kategoriji - Rast kristala u kristalu – potrebno je napraviti kristalizaciju pri čemu se prilagođavanjem kristalizacijskih uvjeta i promjenom sastava otopina postiže da se u jednom kristalu nalazi više tvari. Druga je kategorija – Rast kristala organske tvari, dok je treća  - Kristalni rast anorganske soli -  u kojima je potrebno napraviti što veće i pravilnije kristale. Svi sudionici dobit će priliku timskim radom osvojiti jednu od 36 nagrada. Preko 450 prijavljenih učenika iz cijele Hrvatske u jednoj od tri kategorije ima za cilj napraviti što veći i pravilniji kristal.

U ovo natjecanje uključili su se i učenici naše škole. Lora Falamić, Martina Pavić i Valentina Vučemilović – Jurić, učenice 3. b razreda opće gimnazije sa svojom mentoricom prof. Tomislavom Špehar natječe se u trećoj kategoriji, Kristalni rast anorganske soli, s ciljem dobivanja većeg i pravilnijeg kristala. Do 23. prosinca 2014. trebaju u Plivu poslati uzgojene kristale, prezentaciju rada i laboratorijski dnevnik koje će stručno povjerenstvo kristalografa ocijeniti. U siječnju će biti objavljeni rezultati natjecanja, a pobjednici nagrađeni.

Svaki tjedan putem facebooka i primljenih lajkova, pobjeđuje jedna fotografija na kojoj su učenici u stvaranju kristala. Prošli tjedan pobijedila je fotografija naših učenica, čestitamo im i nadamo se da će, u konačnici, osvojiti i jednu od nagrada.