22. travnja

Autor: Barbara Knežević, 22. 4. 2009.

22. travnja obilježena su četiri značajna događaja!!!!
·         rođendan Isidora Kršnjavoga
·         rođendan Stanka Bilinskog
·         Dan hrvatske knjige
·         Dan planeta Zemlje

Rođen je u Našicama na današnji dan davne 1845. godine Isidor Kršnjavi - svestrani graditelj hrvatske kulture, oštar političar iza kulisa hrvatske politike, doktor prava, ministar bogoštovlja i nastave u doba mađarizacije Khuena Hedervaryja, povjesničar umjetnosti, slikar i pisac, vizionar i štovatelj franjevaštva.

Stanko Bilinski rođen je prije sto godina, 22. 4. 1909. u Našicama. Akademik, redoviti profesor PMF - matematičkog odjela, značajni hrvatski znanstvenik - geometričar, predstojnik Geometrijskog zavoda na PMF - u u Zagrebu. Radio je i kao asistent u Geofizičkom zavodu u Zagrebu, gdje se bavio meteorologijom.  Bio je dugogodišnji član naše akademije znanosti i umjetnosti, a međunarodnu je priznatost doživio izborom u Austrijsku akademiju znanosti. Za svoj znanstveni rad dobio je 1967. nagradu "Ruđer Bošković", a 1980. državnu (republičku) Nagradu za životno djelo.

"...bio je vrstan profesor, odličan predavač i pažljivi poučavatelj, znalački pedagog... Studenti su ga cijenili, poštovali i voljeli. Zahvaljujući njegovim predavanjima mnogih i raznovrsnih geometrijskih kolegija bilo je lako zavoljeti i razumjeti geometriju." (Mirko Polonijo, Zagreb, MFL).

Dan hrvatske knjige obilježava se 22. travnja zato što je na taj dan 1501. godine Marko Marulić dovršio junački ep Juditu.

Dan planeta Zemlje ove će se godine diljem svijeta obilježiti pod motom „Za zelenu generaciju“. Taj je dan prvi put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima i u studentskim domovima diljem Amerike. Tim Danom želi se skrenuti pozornost čitave svjetske javnosti na opasnost koja prijeti životu na Zemlji. Ovim se Danom želi pomoći čovjeku da ponovno uspostavi kontakt s prirodom, da promisli o zagađenju zraka i vode, radioaktivnom zračenju, iscrpljivanju nenadoknadivih energenata i mnogim drugim problemima.

« Ožujak 2024 »