Provedeno ispitivanje u okviru PISA projekta

Autor: Sanja Kurucić, 25. 3. 2014.

U Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice  provedeno je danas ispitivanje u okviru PISA projekta,  najvećeg svjetskog obrazovnog istraživanjua u koje su uključene 72  zemlje.

Ispitivanje  se provodi na standardizirani način za sve učenike i služi za međunarodnu usporedbu učinkovitosti različitih odgojno-obrazovnih sustava te identifikaciju čimbenika koji neke sustave čine boljim od drugih. Praktično, ono daje  procjenu znanja i vještina petnaestogodišnjih učenika, potrebnih za život u odrasloj dobi uz  njihovu spremnost za cjeloživotno učenje.  Istovremeno,  rezultati su realna osnova za obrazovne reforme i unapređenje školstva, a tvorcima obrazovne politike pokazuju koja je područja nužno mijenjati.

Pisa se provodi u trogodišnjim ciklusima, a naša je zemlja uključena od 2006. godine.

Svaki se ciklus sastoji  od dva istraživanja: probnog i glavnog. Ovogodišnje ispitivanje je probno istraživanje Pisa 2015. Cilj mu je provjeriti kvalitetu ispitnih pitanja te utvrditi  kulturalnu pristranost i valjanost,  kako bi se mogle ukloniti sve zapreke za provedbu glavnog istraživanja.

U ovogodišnjem probnom istraživanju, naša se škola našla među 39 odabranih srednjih škola u RH.  Testiralo se 58 slučajno odabranih  učenika 1998. godišta iz 24 razrednih odjela, svih programa/struka.

Ispitna su pitanja, najvećim dijelom, obuhvaćala prirodoslovnu pismenost, a manjim dijelom čitalačku i matematičku te rješavanje problema na računalu. Osim toga, svaki je  učenik ispunio upitnik  o sebi i obitelji, svojim stavovima i  iskustvima u učenju, sklonostima,  motivaciji i strategijama učenja, a svaki ravnatelj škole upitnik za školu, dajući informacije o školskoj demografiji i kvaliteti nastavnih uvjeta. Uz to, i roditelji će, naknadno, popuniti upitnike o obiteljskim čimbenicinma koji utječu na postignuća djece. Svi upitnici pružaju važne  informacije koje će pomoći kod interpretacije i analize sveukupnih rezultata.

Učenicima je zajamčena anonimnost jer se objavljuju i koriste isključivo zbirni rezultati svih učenika na razini svake države.

Ispitivanje su proveli ispitni administratori iz Pisa centra Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje  obrazovanja iz Zagreba, a  školski koordinator je bila pedagoginja Katica Molnar.