Želim nastaviti školovanje u Njemačkoj – koje korake trebam poduzeti?

Autor: Manuela Kojić, 4. 3. 2014.

U našoj školi održana predavanja od 24. do 26. veljače 2014.

Predavanja o mogućnostima besplatnog nastavka školovanja i zapošljavanja u Njemačkoj održana su od 24. do 26. veljače 2014. u našoj školi. Nakon dva uvodna predavanja namijenjena učenicima, bivšim učenicima i njihovim roditeljima, informacije je uz prijevod na hrvatski u obliku radionica podijelio savjetnik njemačke Savezne agencije za rad (Bundesagentur für Arbeit – BA) iz Dortmunda, gospodin Dominic Erfkamp. Predavanja i radionice su bile osobito namijenjene maturantima, ali i onima koji su nedavno završili srednju školu. Odaziv je bio odličan – oko 250 učenika i građana poslušalo je predavanje i sudjelovalo u radionicama, a nakon njih i tijekom dana savjetnik je održao niz individualnih razgovora i odgovarao na brojna pitanja zainteresiranih.

Naglasak je bio na strukovnom obrazovanju koje je u Njemačkoj vrlo popularno i na dobrom glasu. Za mnoga zanimanja za koja se u drugim zemljama mora završiti studij, u Njemačkoj se za njih obrazuje u strukovnoj školi. Najviše učenika koji su završili školu natječu se za strukovno obrazovanje u poduzeću po principu dualnog sustava. Dualna se zove jer su polaznici istovremeno i učenici i zaposlenici. Oni s poduzećem zaključuju ugovor o praktičnoj izobrazbi i sudjeluju u radu uz upute iskusnih kolega i za to dobivaju plaću. Jedan ili dva dana u tjednu pohađaju strukovnu školu, gdje stječu teorijske osnove. Dvije trećine nastavnih sadržaja prilagođene su zanimanju. Ovisno o zanimanju obrazovanje traje dvije do tri i pol godine. Velika prednost dualnog obrazovanja je blizina tržištu rada. Cilj je obrazovanje kvalificiranog stručnog osoblja koje sa sobom donosi potrebne kompetencije i kvalifikacije za svijet rada koji se mijenja. Visoki udio prakse osigurava da su stečena znanja u svijetu rada uistinu i tražena.

Njemački poslodavci žele zaposliti kvalificiranu radnu snagu iz inozemstva, a najbolje mogućnosti za to imaju oni koji se nakon završene škole u domovini odluče za obrazovanje u dualnom sustavu u srednjoj strukovnoj školi (Berufsfachschule) za neka od navedenih zanimanja ili oni koji imaju radnog iskustva u nekom od njih: komercijalist, bolničar, njegovatelj, elektroničar, industrijski referent, hotelijer, kuhar, zidar, mehatroničar i mehaničar. Koji opis posla se krije iz kojeg zanimanja, možete saznati na stranici

www.berufe.tv

gdje se može pogledati film koji na jednostavan način predstavlja sva zanimanja.

Sve informacije o nastavku školovanja u Njemačkoj, upute kako se kandidirati, kako pronaći mjesto za naukovanje, koliko se zarađuje u pojedinom zanimanju tijekom naukovanja, kome se moraš obratiti, možeš pronaći na:

Sljedeće stranice nude ove informacije:

www.arbeitsagentur.de: Savezna agencija za rad (Bunde-

sagentur für Arbeit - BA) je centralno mjesto za obraćanje za osobe koje traže školovanje i posao, kao i za poslodavce koji nude slobodna mjesta.

jobboerse.arbeitsagentur.de Burza rada JOBBÖRSE Savezne agencije za rad je najveći online portal s ponudom radnih mjesta u Njemačkoj.

www.zav.de: ZAV te korak po korak prati u traženju mjesta za naukovanje u poduzeću.

www.planet-beruf.de: Internetski portal Savezne agencije za rad za učenike sekundarnog stupnja predstavlja strukovno obrazovanje i zanimanja te informira o izboru zanimanja i kandidiranju.

ec.europa.eu/eures: EURES je višejezični portal za profesionalnu mobilnost u Europi koji sadrži mnoge informacije o Njemačkoj.

www.ihk-lehrstellenboerse.de: Njemačke industrijske i obrtničke komore nude nadregionalne burze mjesta za naukovanje u okviru dualne izobrazbe.

www.make-it-in-germany.com – Informacije o Njemačkoj.

www.daad.de – Informacije za strance: sve o studiranju u Njemačkoj.

www.hochschulkompass.de – Popis svih fakulteta u Njemačkoj.

www.the-job-of-my-life.de – Informacije o mogućnostima dobivanja stipendije za nastavak školovanja u Njemačkoj.

www.studienwahl.de – Informacije o fakultetima u Njemačkoj.

www.ausbildungplus.de – Informacije o dualnom studiranju u Njemačkoj.

Za sva zanimanja ili školovanja za određeno zanimanje, potrebno je znanje njemačkog jezika. Stupanj potrebnog znanja nije isti za sva zanimanja. Tako je na primjer u komercijalnom ili hotelijerskom zanimanju u kojem se mora puno komunicirati, potrebno dobro znanje njemačkog, dok su za zanimanja kao na primjer zidar i kuhar, zahtjevi niži. Kakvo god tvoje znanje bilo, unaprijediti ga možeš na ovim stranicama:

http://www.dw.de/deutsch-lernen/s-2055 - Online učenje njemačkog.

Nakon što sve navedeno dobro proučiš, za daljnje se upute i savjete obrati našem predavaču gospodinu Erfkampu, savjetniku njemačke Savezne agencije za rad:

ZAV-Dortmund-Auslandsvermittlung@arbeitsagentur.de

Iako će ti se nakon uspješnog školovanja u Njemačkoj pružiti mogućnost da tamo i ostaneš raditi, ovim projektom ti ne želimo pomoći u pronalaženju načina kako da napustiš svoju domovinu, već omogućiti da uz rad koji može financirati tvoj boravak i tvoje školovanje stekneš potrebno znanje i vještine kojima ćeš doprinijeti napretku sredine u kojoj si odrastao. Mlađima koji još nisu završili školu, želimo pokazati da će uz znanje njemačkog jezika imati više opcija u životu i potaknuti ih na učenje. Učenje njemačkog je ulaganje u budućnost!

Zenita Ocelić. prof.