Učenička debata „Budući napredak Europe ne/ovisi o mladima“

Autor: Manuela Kojić, 13. 11. 2013.

Premijera debate: na STV-u 15. 11. 2013 (petak) u 21:30 h, repriza 17. 11. 2013. (nedjelja) u 15:30 h.

Grad Našice je u suradnji s našom školom organizirao učeničku debatu „Budući napredak Europe ne/ovisi o mladima“ kao jednu od aktivnosti partnerskog projekta „U srcu Europe“.

Cilj je ovoga projekta informiranje, odgoj i obrazovanje mladih, a to se postiže upravo kroz raspravu kao kreativan način poticanja i izražavanja kritičkog načina razmišljanja kod učenika. Učenici su tijekom pripreme i ostvarenja debate proširili svoje znanje o aktualnim temama vezanim uz mlade u EU i naučili argumentirano iznositi svoje stavove, a ujedno i obilježili Međunarodni dan učenika – 17. studenog – u spomen na praške studente i srednjoškolce koji su zbog mirnog prosvjeda protiv nacističke okupacije svoje zemlje, održanog 1939. strijeljani bez suđenja.

Kao rezultat debate donesen je zaključak da mladi nisu izgubljena generacija, već naraštaj obrazovanih i informiranih osoba kojima treba dati priliku. Budućnost Europe trebaju kreirati mladi jer na njima ostaju Europa i svijet.

Moderatorica debate bila je Lucija Benić, 4. a PMG, a sudjelovali su gimnazijalci:

Afirmacijska ekipa – 4. a PMG:

Ina Ćorković, Lucija Mhalj, Nikola Njegovan, Jure Bilić, Matea Golub, Mato Tomić, Sara Jurić, Krešimir Turković, Denis Pralas i Amadej Korbar.

Negacijska ekipa – 3. b OG:

Marija Purgar, Filip Ćuić, Antonija Dudjak, Melany Vincelj, Matko Marković, Sara Mihić, Jurica Nekić, Doris Klapan, Doris Pauković i Biljana Rajić.

Porota – našički gimnazijalci

Petra Knežević, Ivana Banaj, Domina Erdeši, Nikola Prološčić, Anita Potočar, Dinko Korade i Mislav Horvat.

Gosti – 4. b PMG:

Luka Smaić i Mirjana Hrbak

Publika: koordinatorice debate: Emilija Malovčak, predsjednica Centra za lokalne inicijative i poduzetništvo Našice i Marija Pepelko, savjet. za hrvatski jezik te svi ostali učenici navedenih razrednih odjela.

Debatu je medijski popratila Televizija Slavonije i Baranje, koja je uz Grad Našice jedan od partnera na projektu „U srcu Europe“.

Marija Pepelko, prof., savjet.