7. svibnja 2013. – Održano preventivno predavanje - Policija u zajednici

Autor: Sanja Kurucić, 16. 5. 2013.

Tijekom mjeseca svibnja provodi se preventivni projekt pod nazivom Prikazivanje maturantima šok-filmova o posljedicama prometnih nezgoda.

Tako je i u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga Našice, 7. svibnja 2013., održano predavanje maturantima, a po njihovoj reakciji vidjelo se da je svrha projekta uspjela te da se edukativnim predavanjima i prikazom tzv. „šok-filmova“ o posljedicama prometnih nesreća maturantima, kao svakodnevnim sudionicima u prometu, a posebice kao budućim mladim vozačima, ukazalo na problem nesavjesnog sudjelovanja u prometu te pridonijelo da prilikom upravljanja vozilima obrate pozornost na probleme koji dovode do teških prometnih nesreća. Nadalje, da se ukaže na sljedeće čimbenike koji su povezani sa agresivnom vožnjom: nedostatak odgovornog ponašanja u prometu, nepoštivanje ili ignoriranje propisa koji uređuju odvijanje prometa te agresivno ponašanje drugih vozača. Opći cilj projekta je smanjiti broj stradalih mladih osoba u prometu, a specifični ciljevi su: edukacija maturanata u njihovom sigurnom ponašanju u prometu, stvaranje većeg osjećaja sigurnosti ostalih sudionika u prometu, apeliranje na svijest maturanata na pozornost i suradnju u prometu, prijateljski i partnerski odnos na relaciji maturanti – policijski službenici. Očekivani rezultati su: smanjenje broja stradalih u prometu, doprinos osvješćivanju javnosti za probleme stradavanja svih sudionika u prometu, održanim edukativnim predavanjima povećati sigurnost mladih u prometu te uspostava prijateljskih – partnerskih odnosa na između maturanata i policijskih službenika.

Preventivni projekt provodili su kontakt policajci Policijske postaje Našice i Mario Mikičić, voditelj Auto-škole „Oprez“ iz Našica, s temom Prometna kultura vozača te školska psihologinja Sanja Olbina-Borić.