Dostojanstvo čovjeka – osobe

Autor: Manuela Kojić, 20. 3. 2013.

U organizaciji SŠ Isidora Kršnjavoga Našice, Centra za hagioterapiju Našice i Katoličkog društva prosvjetnih djelatnika Ogranak Našice u dvorani Srednje škole održano je 19. ožujka  predavanje na temu Dostojanstvo čovjeka - osobe.

U organizaciji SŠ Isidora Kršnjavoga Našice, Centra za hagioterapiju Našice i Katoličkog društva prosvjetnih djelatnika Ogranak Našice u dvorani Srednje škole održano je 19. ožujka  predavanje na temu Dostojanstvo čovjeka - osobe, namijenjeno učenicima trećih razreda prema prijedlogu vjeroučiteljice Nikoline Pavlović i vjeroučitelja Gorana Kneževića. Na samom početku predavače je predstavila Marija Čiček, učenica 3. razreda opće gimnazije.

Predavanje je održala gospođa  Silva Vrdoljak  teolog i hagioasistentica Centra za hagioterapiju iz Slavonskog Broda. Na vrlo neposredan način uvela je sve nazočne u samu temu rekavši da je hagioterapija metoda koja se primjenjuje za ozdravljenje čovjekove duhovne dimenzije, odnosno čovjekove duhovne duše. Izrasla je na filozofsko-teološkom istraživanju čovjeka. Duhovna duša je naziv koji suvremeni filozofi i teolozi daju onom dijelu čovjekove duše po kojoj je on specifično čovjek. Time razlikuju u cjelovitoj čovjekovoj duši duhovnu dušu, koju ima samo čovjek, od vegetativnog i psihičkog dijela koji imaju životinje i biljke. Hagioterapija teži da se čovjek oslobodi od boli na duhovnoj razini, dok medicina isto čini na tjelesnoj, a psihijatrija na psihičkoj razini. Da je ova metoda vrlo djelotvorna posvjedočili su u svom izlaganju Marija Sučević, prof. hrvatskog jezika, Jelena Bandić, učiteljica te Silvio Marjanović, dr. veterine. Izlaganje se temeljilo na istinitim životnim pričama te kako je hagioterapija pomogla da prebrode poteškoće i besmisao koji se javio u određenom dijelu njihova života.

U pratnji predavača bile su nazočne hagioasistentice iz nedavno otvorenog Centra za hagioterapiju Našice gospođa Đurđica Visković i Natalija Barišić.

Lidija Gerendaj, prof.