Domaćini 9. Međužupanijske smotre GLOBE škola

Autor: Sanja Kurucić, 11. 3. 2013.

U školi je održana je 9. Međužupanijska smotra GLOBE škola 11. ožujka 2013.

Sudjelovalo je 10 škola (2 srednje i 8 osnovnih) iz tri županije: Brodsko- posavske, Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske. Nabrojimo ih redom: Gimnazija „Matija Mesić“,  osnovne škole  „Antun Mihanović“, „Dragutin Tadijanović“ , „Đuro Pilar“ i „Ivan Goran Kovačić“ iz Slavonskog Broda, OŠ „Antun i Stjepan Radić“ iz Gunje, OŠ Antuna Mihanovića iz Osijeka, OŠ Ivana Kukuljevića iz Belišća i SŠ  Isidora Kršnjavoga iz Našica.

GLOBE program (Global Learning and Observations for Benefit the Environment)

Riječ je o znanstveno-obrazovnom programu namijenjenom  učenicima osnovnih i srednjih škola, koji u svom neposrednom okolišu obavljaju različita mjerenja i opažanja  na području atmosfere, vode, tla i pokrova. Na temelju toga, učenici upoznaju i na neposredan način doživljavaju svoje okruženje, upoznaju znanstvene metode mjerenja, prikazivanja i tumačenja podataka, povezuju školska znanja s praktičnim i teoretskim radom, posebice u području prirodoslovlja, geografije, matematike i informatike te razvijaju osjetljivost i pozitivan odnos spram okoliša.

Svečani program i otvaranje smotre

Nakon okupljanja sudionika, uslijedio je prigodni svečani program i otvaranje smotre na kojemu su ravnatelj Škole domaćina, Željko Filjak i gradonačelnik grada Našica Krešimir Žagar poželjeli  dobrodošlicu i ugodan boravak  u školi i gradu učenicima i njihovim mentorima.

Predstavljanje škola

Rad škola predstavljali su učenici kroz power point prezentacije. Nakon radnog dijela uslijedio je ručak i odlazak učenika i mentora u poučni park Bizik u Markovcu Našičkom. Članovi prosudbenog  povjerenstva (prof. Jadranka Horvat, OŠ „Antun Mihanović“, Slavonski Brod; prof. Jadranka Radovančević , članica Državnog povjerenstva, Osijek; prof. Ivan Ilišević, OŠ „Đuro Pilar“, Slavonski Brod; dipl. uč. Mirjana Franić-Mehičić, OŠ „Antun i Stjepan Radić“, Gunja; prof. Marina Gojković, Gimnazija „Matija Mesić“, Slavonski Brod) je vrednovalo uratke učenika te ih sve uputilo Državnom povjerenstvu koje će odrediti bodovnu granicu te pozvati škole na Državnu smotru.  Na kraju smotre, podijeljene su zahvalnice sudionicima i zatvaranje smotre. Organizator  ove smotre bila je profesorica Marta Božić.