Građanski i zdravstveni odgoj u školskom kurikulumu

Autor: Sanja Kurucić, 11. 3. 2013.

U našoj je školi 7. 3. 2012. održan međužupanijski stručni skup za 80-ak stručnih suradnika pedagoga i defektologa osnovnih i srednjih škola Osječko-baranjske i Virovitičko-podravske županije.

Stručni skup  vodila je predstojnica osječke podružnice Agencije za odgoj i obrazovanje, ujedno i viša savjetnica za stručne suradnike pedagoge, prof. Ivana Biljan. Ostali predavači na skupu bili su profesori Marina Ništ, Darko Tot, Ivana Petanjek, Nevenka Lončarić - Jelačić i mr. sc. Tomislav Ogrinšak. Cilj skupa bio je, kroz predavanja i pedagoške radionice, analizirati mogućnosti implementacije sadržaja Kurikuluma građanskog i zdravstvenog odgoja i obrazovanja u  plan i program rada škole. Ovim će se temama baviti i predmetni stručni skupovi jer one zauzimaju bitno mjesto u nastavnim programima.

Što o ovoj temi misli naša pedagoginja Katica Molnar:

Pošto cilj i centar naših nastojanja mora biti, i jest, samoaktualizirana i autentična individua, bitno je da osim osvješćivanja značaja duhovnog rasta, mladima osvješćujemo i svetost života, važnost ljubavi i brige  za svoje tijelo i zdravlje, uz uvažavanje i drugih i prirode.

S druge strane, čovjek, kao društveno biće i ne postoji bez drugih, čovjek se samoostvaruje samo s drugima i kroz druge te je nužno odgajati za primanje i davanje, toleranciju, uvažavanje, suradnju...
Sve ovo mora biti zasnovano na spoznajama i trendovima 21. stoljeća, a na temeljima moralnosti kroz časno življenje univerzalnih, temeljnih vrednota, za svoje i opće dobro.
Priznali ili ne, boljeg svijeta nema bez širenja svjesnosti i prosvjećivanja. Važno je da to bude planski i namjerno, a krajnji je trenutak da naše školstvo prestane dominantno informirati i da intenzivno počne odgajati, za svijet dostojan čovjeka 21. stoljeća.