Nasilničko ponašanje u obitelji - i što sad?

Autor: Manuela Kojić, 11. 3. 2013.

Edukativno predavanje namijenjeno svim zainteresiranim učenicima, roditeljima, djelatnicima škole i široj javnosti!

U školi je  6. ožujka 2013. održano edukativno predavanje djelatnika Odjela za prevenciju Policijske uprave Osječko – baranjske županije, Sanje Živković i  Tomislava Andraševića te voditeljice Obiteljskog centra u Osijeku, Marine Ben Kovačević u sklopu projekta  „Nasilničko ponašanje u obitelji – i što sad?“.

Predavanje je bilo namijenjeno svim zainteresiranim učenicima, roditeljima, djelatnicima škole i široj javnosti jer nasilje u obitelji nema svoju dob, zanimanje ili stupanj obrazovanja.

Postoji mogućnost izbora i promjene

Koliko god se žrtvi, osobi koja trpi nasilje situacija čini bezizlaznom postoje mogućnosti izbora i promjene i upravo to je jedan od značajnih razloga provedbe projekta koji ukazuje na pravo na život, bez nasilja, promoviranje kulture nenasilja i međusobnog poštivanja.

Žrtve nasilja u obitelji treba prihvatiti i pomoći im

U predavanju se ističe kako je potrebno reagirati na nasilje u obitelji, posebice nad djecom. Svakako treba takve oblike ponašanja prijaviti nadležnim institucijama. Žrtve nasilja u obitelji treba prihvatiti i pomoći im. Zlostavljajućim članovima obitelji treba pružiti informacije o uslugama smještaja i psihosocijalnog tretmana te liječenja žrtava nasilja. Bitno je i brzo poduzimati učinkovite mjere obiteljsko- pravne i kazneno- pravne zaštite djece. Treba razvijati socijalne vještine te poticati različite vrste obrazovanja i edukacija kako bi se svladale tehnike mirnog rješavanja konflikta.