STOLJEĆE JEZIKOSLOVCA I PROFESORA STJEPANA SEKEREŠA

Autor: Sanja Kurucić, 4. 12. 2012.

Godina 2012. protekla je u našičkoj srednjoj školi

Isidora Kršnjavoga u znaku “Stoljeća Stjepana Sekereša".

Bio je vrlo strog, dosljedan i zahtjevan, ali pravedan profesor, čovjek mnogih znanja i zvanja…

Godina 2012. protekla je u našičkoj srednjoj školi Isidora Kršnjavoga u znaku “Stoljeća     Stjepana Sekereša”. Učenici su tijekom dodatne nastave iz hrvatskoga jezika, uz mentorstvo    prof. Marije Pepelko, istraživali i upoznavali njegov životopis i znanstveno-istraživački rad, prikupljali utiske i anegdote o njegovoj ljudskoj i pedagoškoj osobnosti, iščitavali njegove zapise zavičajnih govora, osmišljavali prigodnicu za školski sat u spomen znanstveniku i profesoru našičke gimnazije te osmislili idejno rješenje za spomen-ploču postavljenu u školskoj aleji zavičajnika.

Sekereš je branio trajne vrijednosti koje je uvijek zastupala škola kao javna ustanova ne podliježući prolaznim političkim interesima. Na taj način pomogao je svojim neupitnim ljudskim autoritetom jačanju ugleda škole  u našoj sredini...” – naglasio je, između ostalog, u svom izlaganju učenik 1. generacije našičkih gimnazijalaca, nekadašnji profesor i ravnatelj, a sada umirovljenik našičke SŠ, profesor-savjetnik Josip Patajac. Sekerešova bibliografija je bogata, autentična i višestruko provjeravana. Može se podijeliti u nekoliko tematskih skupina: dijalektologija, onomastika, jezik starih pisaca i dokumenata, stariji leksik, akcenti i sintaksa hrvatskog standardnog jezika i etnografija.  Bio je vrlo stručan, ugledan i aktivan profesor. Ostao je u sjećanju mnogih naraštaja našičkih gimnazijalaca kao uzoran učitelj koji poučava učenika trajnom znanju i životu dostojnom čovjeka. U znak trajnog sjećanja na jezikoslovca i profesora dostojnog pamćenja postavljena je spomen-ploča u školskoj aleji zavičajnika, obogaćenoj bistama književnika i znanstvenika koji su svojim životom, radom ili stvaralaštvom vezani uz ovaj kraj. Dragocjena je to kulturno-povijesna, odgojna i obrazovna vrijednost koja otvara vrata škole širem okruženju, čuva prošlost u sadašnjosti radi bolje i kvalitetnije budućnosti. Neka nam ta spomen-obilježja budu na radost i ponos, trajni stvaralački izazovi i poticaji te moralni uzori svim naraštajima učenika, profesora i roditelja!“ – istaknuo je u prigodnoj riječi ravnatelj našičke srednje škole prof. Željko Filjak.

O ideji, povodu i poticaju za obilježavanje stoljeća profesora i jezikoslovca Stjepana Sekereša gvorila je prof. Silvija Lučevnjak, ravnateljica Zavičajnog muzeja u Našicama, na odgojno-obrazovne vrijednosti školske aleje zavičajnika upozorio je ravnatelj škole-domaćina Željko Filjak. Spomen-ploču Stjepanu Sekerešu postavili su Grad Našice, Zavičajni muzej Našice, Ogranak Matice hrvatske i Srednja škola Isidora Kršnjavoga, a otkrio ju je gradonačelnik Krešimir Žagar, uz prijedlog da se Tavanačka cesta pored škole preimenuje u ulicu Stjepana Sekereša. Kolažni školski sat i susret generacija u spomen jezikoslovcu i profesoru završen je “šokačkim divanom” uz video-anegdotu iz života naših predaka, čiji je govor Stjepan Sekereš na svoj način otimao zaboravu. Portret ustrajnog jezikoslovca i profesora dostojnog pamćenja, objavljen na školskoj web-stranici, ostvarile su našičke gimnazijalke Lucija Bušljeta i Josipa Šimunović, a u predvorju škole postavljena je prigodna izložba zapisa i fotografija iz nevelike školske dokumentacije i izvorne građe iz knjižnice te preslike Sekerešovih radova objavljenih u časopisima i na internetu.

Bio je usamljeni znanstvenik u maloj sredini, poslije Stjepana Ivšića jedini spomena vrijedan istraživač štokavskoga narječja u Slavoniji, što je osobito važno danas kad su mnoga sela opustjela, a stanovništvo prognano tijekom  Domovinskog rata, čime je dijalekatska slika nepovratno izgubljena pa je opis govora u tim selima jedino znanstveno svjedočanstvo o hrvatskoj nazočnosti u tim krajevima – piše nekadašnja našička gimnazijalka Marija Znika, danas ugledna znanstvenica Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu, zaslužna za afirmaciju imena i djela Stjepana Sekereša u stručnim krugovima. Prigodni program povodom 100. obljetnice rođenja profesora i znanstvenika Stjepana Sekereša ostvarili su: prof. Zlatko Kovač, Roberto Fadljević, Ivana Puhanić, Nera Knezović, Filip Zlosa, Matko Marković, Jurica Nekić i Marija Purgar. Spomen-ploču je izradio našički klesar Andrija Tekavčić, postolje su pripremili učenici graditeljske struke (soboslikari i ličioci) uz vodstvo stručnog učitelja Zlatka Stuparića, a tehnička podrška svečanosti bio je školski domar Zlatko Horvat. Domjenak za uzvanike u školskom ugostiteljskom praktikumu pripremili su učenici 3. razreda ugostiteljske struke pod nadzorom stručnih učitelja: Marice Sedlar, Marice Canecki, Ane Mirković i Jerka Amidžića.  MP