"Dan tolerancije - spriječimo nasilje"

Autor: Manuela Kojić, 30. 11. 2012.

Svečana dodjela nagrada nagrađenim učenicima i vrtićancima koji su sudjelovali na likovnom i literarnom natječaju povodom Dana tolerancije

U Našicama je 16. studenog 2012. u uredu gradonačelnika Krešimira Žagara održana  svečana dodjela nagrada najboljim učenicima i vrtićancima koji su, na prijedlog učenice 5.d razreda Josipe Smrček iz OŠ kralja Tomislava Našice, sudjelovali na likovno-literarnom natječaju na temu „Dan tolerancije – spriječimo nasilje“ – u spomen Luki Ritzu i svim mladim ljudima koji su smrtno stradali u maloljetničkom uličnom nasilju, U uvodnom dijelu programa Josipa je pročitala sastav Luke Ritza „Svačije je pravo disati“, a zatim predstavila projekt koji  obuhvaća sve žrtve nasilja podjednako, da se ne zaboravi - Miroslava Tunjića kojem je sada godišnjica smrti, ne zaboravimo - Frana Despića, Josipa Klasnića, Luku Marinca, Marka Jurića, Niku Deković. Pozdravila je sve prisutne i zahvalila svim sudionicima natječaja, a posebno gradonačelniku Krešimiru Žagaru koji je sa zadovoljstvom prihvatio njezin prijedlog da Grad Našice bude pokrovitelj likovno-literarnom natječaju „Dan tolerancije – spriječimo nasilje“. Zahvalila je i ravnateljici Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Blaženki Pavlović Radmanović  koja je organizator izložbe „ Dan tolerancije – spriječimo nasilje“ u predvorju dvorca Pejačević.

Gradonačelnik je pozdravio sve nazočne i zahvalio Josipi i razrednici Đurđici Mašić na ovom lijepom natječaju i njihovoj borbi protiv nasilja među mladima. Pozdravio je sve prisutne: učenike, mentore, roditelje, ravnateljicu OŠ kralja Tomislava Našica Vlatku Zahirović, ravnateljicu Hrvatske narodne knjižnice i čitaonice Blaženku Pavlović Radmanović, ravnatelja SŠ Isidora Kršnjavoga Našice Željka Filjka, ravnateljicu dječjeg vrtića Našice Snježanu Kanđera i ravnateljicu dječjeg vrtića Đurđenovac Zdenku Koren i zahvalio što su svojom nazočnošću uveličali svečanu dodjelu nagrada. Ravnateljica OŠ kralja Tomislava Našice Vlatka Zahirović prigodnim je riječima pozdravila sve prisutne i zahvalila svima što su sudjelovali na natječaju. Nagrađenim sudionicima uručena su priznanja i prigodni darovi.

REZULTATI  natječaja – „DAN TOLERANCIJE – spriječimo nasilje“ za SŠ:

SREDNJA  ŠKOLA  - POEZIJA

1. IVONA  GOLUB, 4.b OG    SŠ  Isidora Kršnjavoga Našice, mentorica: Marina Pavičić, prof. , ravnatelj Željko  Filjak, prof

2. ANTONIJA  DUDJAK , 2.b OG  SŠ  Isidora Kršnjavoga Našice,  mentorica: Marija.            Pepelko , prof., savjet.,   ravnatelj Željko  Filjak, prof.

3. DENIS  MANDIĆ    2. raz. Šumarski tehničar, SŠ Josipa Kozarca  Đurđenovac, mentorica: Katica Pospišil, prof. , ravnatelj Eduard Horvat, prof.

SREDNJA ŠKOLA  - PROZA

1. ELENA  OCELIĆ , 2.b OG  SŠ Isidora Kršnjavoga Našice, mentorica:  Marija Pepelko, prof. savjet., ravnatelj  Željko  Filjak, prof.

2. KREŠIMIR  TURKOVIĆ , 3.a  PMG  SŠ  Isidora Kršnjavoga Našice, mentorica:  Marija   Pepelko, prof. savjet., ravnatelj  Željko  Filjak, prof.

3. MONIKA  BARAČ, 3.b  OG   SŠ  Isidora Kršnjavoga Našice, mentorica: Marija Pepelko, prof , savjet., ravnatelj  Željko  Filjak, prof.

Poslije dodjele nagrada, prvonagrađene učenice Jana Marenjak,  Elena Ocelić i Ivona Golub pročitale su svoje radove i nagrađene su velikim pljeskom. Učiteljica Đurđica Mašić upotpunila je program svečanosti pjesmom „Stop nasilju“ poznatog našičkog repera Vanje Hrvoja Dražića koji je pjesmu napisao, uglazbio i otpjevao prošle godine za ovaj natječaj i dobio posebnu nagradu, a pjesmu  je posvetio Luki Ritzu i svim žrtvama maloljetničkog nasilja.

Ravnateljima škola i vrtićima učiteljica je uručila karte Europe za sudjelovanje na natječaju.

Josipa Smrček završila je službeni dio dodjele nagrade prikladnom izjavom Sarah Peterson:

„Tolerancija je poštivanje različitosti i sposobnost da živimo i

pustimo druge da žive. To je sposobnost da se primjeni fer i

objektivan stav prema onima čija se mišljenja, postupci, religija,

nacionalnost i drugo razlikuju od naše. Tolerancija nije samo

slaganje s drugima ili jednakost pred licem pravde, već

pokazivanje respekta za suštinsku humanost u svakoj osobi…“

Zahvaljujemo pokrovitelju - Gradu Našicama, gradonačelniku Krešimiru Žagaru za  priznanja, čokolade i majice iz Savjetovališta „ Luka Ritz“ Zagreb (čijom je kupnjom pomognut rad savjetovališta). Hvala i svim sponzorima: „Pin RT – reklamni tisak“ direktoru Rudici Čemeu za majice, Nexe grupi Našice – Feravinu, Informativnom centru Europske unije koji su poklonili zemljovide Europe za ravnatelje. Hvala učenicima, mentorima, roditeljima i ravnateljima koji su došli uveličati svečanu dodjelu nagrada; ravnateljici Vlatki Zahirović koja nam je odobrila provedbu ovog natječaja, gradonačelniku i profesorima OŠ kralja Tomislava Našice, koji su sudjelovali u prosudbenom povjerenstvu na natječaju likovnih i literarnih  radova: Josipu Kanisu, prof. likovne kulture, Sandri Hvizdak, prof. hrvatskog jezika i povijesti, Tanji Majdadžić, prof. hrvatskog jezika, Krešimiru Žagaru, gradonačelniku Našica te skolama i vrtićima koji su sudjelovali na natječaju:

1.  Srednja škola Isidora Kršnjavoga, Našice

2.  Srednja škola Josipa Kozarca, Đurđenovac

3.   OŠ Dore Pejačević, Našice

4.   OŠ Ivana Brnjika Slovaka, Jelisavac

5.   OŠ kralja Tomislava, Našice

6. Dječji vrtić „ Zvončić“, Našice

7. Dječji vrtić „ Jaglac“, Đurđenovac

Nakon ugodnog druženja otišli smo svi zajedno u dvorac Pejačević pogledati izložbu nagrađenih likovnih i literarnih radova učenika i vrtićanaca „Dana tolerancije – spriječimo nasilje“ u holu dvorca Pejačevića u suradnji s mr. sc. Blažom Pavlović Radmanović i Hrvatskom narodnom knjižnicom i čitaonicom Našice, koja je organizator izložbe.

Priloženi dokumenti:
18.__PB160775.JPG (504.46 KB)