U svom predavanju profesor Šalaj polazi od američkog politologa Roberta Putnama koji ovako opisuje socijalni kapital:„karakteristike društvene organizacije, poput povjerenja, normi i mreža koje mogu poboljšati učinkovitost društva.“ Ovu definiciju prof. Šalaj tumači „ekonomski se kapital temelji na bankovnim računima pojedinaca, ljudski kapital je u glavama pojedinaca, a socijalni kapital u strukturama odnosa među ljudima.“ Socijalni kapital podrazumijeva da odnosi među ljudima mogu također biti resurs, odnosno kapital koji se može koristiti kako bi se unaprijedila zajednica u cjelini ili neki segmenti te zajednice. Osnovna je ideja da su odnosi među ljudima važni, zajednica će mnogo bolje funkcionirati ako među ljudima postoji povjerenje, ako su ljudi međusobno povezani. U Skandinaviji je razina socijalnog povjerenja veća od 65 posto, u postkomunističkim državama iznosi oko 20 posto, a u Hrvatskoj je 11 posto, što pokazuje da je kod nas stanje alarmantno. Tri su temeljna čimbenika koja, objašnjava prof. Šalaj, dovode do tako niske razine socijalnog povjerenja u Hrvatskoj. Prvi je vrlo niska razina obrazovanja. Drugi, civilno društvo koje bi trebalo biti generator socijalnog kapitala, u Hrvatskoj još nije dovoljno razvijeno. Treći, nepovjerenje u sudstvo i političke stranke. Istraživanja su također pokazala vezu između korupcije i socijalnog kapitala. Što je viša percepcija korupcije, to je niži socijalni kapital.
Nakon predavanja učenici 3. a OG sudjelovali su u radionici Protiv korupcije. Nakon proučavanja knjige dr. Nevena Šimca Protiv korupcije, u dnevnom su tisku pronalazili razna područja u kojima se odigrava korupcija. Uslijedilo je pisanje eseja na zadanu temu. Drugi je korak bio proučavanje i definiranje tridesetak pojmova vezanih za pravednost, zakon, moral društvene institucije, dobro, zlo i korupciju, te izrada križaljki s konkretnim pojmovima. Treći je korak bio izrada panoa kako bi alarmirali učenike i profesore da korupcija ne stanuje negdje daleko, nego je u našem hrvatskom društvu, a time i našem dvorištu.
Četvrti je korak radionica Protiv korupcije. Prezentirane su dvije debate na temu Država u kojoj je obilna korupcija sigurno ima i brojne zakone, te Naša ravnodušnost najčešći je suučesnik korupcije. Održali su i okrugli stol na temu korupcije iz raznih područja društvenog djelovanja. Na kraju su poslušali dva najbolja eseja Protiv korupcije. Ovu temu će i dalje razvijati te podizati svijest o pravednosti i socijalnom kapitalu.