Edukacija u sklopu Erasmus projekta "Pokreni s(v)e!"

Autor: Ivan Hajek, 4. 10. 2024.

Dana 27. rujna 2024. godine, u prostorima Gradske četvrti Gornji grad u Osijeku, održana je aktivnost pod nazivom “Pokreni se – Pokreni sve!” u okviru istoimenog projekta, koji se provodi u partnerstvu PRONI Centra za socijalno podučavanje iz Osijeka i Društva Crvenog križa Osječko-baranjske županije.

Događaj je okupio 38 mladih sudionika iz različitih dijelova Osječko-baranjske županije, s ciljem poticanja zajedničkog angažmana, razmjene ideja i jačanja suradnje unutar lokalnih zajednica. Sudionici su formirali šest timova, koji su predstavljali lokalne zajednice Osijeka, Valpova i Belišća, Donjeg Miholjca, Našica, Belog Manastira te Đakova i okolice. Svaki tim, sastavljen od pet mladih osoba, imat će zadatak osmisliti i provesti aktivnost koja će unaprijediti njihove zajednice i potaknuti druge na slične inicijative.

Članovi našičkog tima su učenice naše škole Petra Živković (3. b OG), Korana Medić (3. b OG) i Sara Slivka (3. b OG), te dvije nekadašnje učenice koje predstavljaju MCK Našice. Pratnju im pruža profesor Ivan Hajek.

Edukaciju su provele Mirna Šmit i Dijana Živaković iz Zaklade Slagalica iz Osijeka, stručnjakinje u područjima razvoja zajednice. Sudionici su stekli nova znanja i vještine koje će im pomoći u samostalnom organiziranju i provedbi javnog događaja pod nazivom Daj 5 – za zajednicu. Aktivnost je provedena kroz metode neformalnog obrazovanja prilagođene mladima, u opuštenoj i prijateljskoj atmosferi, omogućujući sudionicima razmjenu mišljenja i procjenu vlastitih stavova.

Edukacija je započela uvodnim dijelom u kojem su mladi upoznati s projektom, njegovim aktivnostima, rezultatima i ishodima učenja. Sudionici su također dobili informacije o europskim vrijednostima, ciljevima EU za mlade, programima Erasmus+ i Europske snage solidarnosti te projektima solidarnosti. Poseban naglasak stavljen je na Youthpass certifikat, koji omogućava mladima prepoznavanje i potvrdu kompetencija stečenih kroz neformalno učenje.

Tijekom edukacije, sudionici su naučili kako mapirati resurse svojih zajednica u svrhu uključivanja mladih te kako prepoznati njihove potrebe. Nakon edukacije, rad s timovima nastavit će se individualno, uz osobne susrete i online komunikaciju. Timovima će biti pružena kontinuirana podrška kako bi uspješno proveli svoje aktivnosti i osnažili svoje zajednice.

Aktivnost “Pokreni se – Pokreni sve!” predstavlja važan korak u osnaživanju mladih i njihovom poticanju na aktivno sudjelovanje u društvenim promjenama unutar lokalnih zajednica.

Projekt Pokreni s(v)e! sufinanciran je sredstvima Europske unije kroz program Erasmus+.

Ivan Hajek prof.

« Listopad 2024 »