Odlična atmosfera na obilježavanju EDJ!

Autor: Mirela Rukavina-Sabo, Snježana Krištofik Juranić, 3. 10. 2024.

Dana 28. rujna, Aktiv stranih jezika još je jednom organizirao vrlo uspješnu proslavu Europskog dana jezika. Europska komisija i Vijeće Europe proglasili su 26. rujna Europskim danom jezika još 2001. godine i od tada se ova prigoda koristi za promicanje važnosti višejezičnosti. S tim ciljem je posjetiteljima naše škole omogućen susret s čak devet jezika: hrvatskim, engleskim, njemačkim, talijanskim, latinskim, španjolskim, slovačkim, mađarskim i makedonskim.

Kao prethodne godine, loši vremenski uvjeti (na koje nas je na vrijeme upozorio naš Zoran Vakula i ovim mu putem zahvaljujemo na pomoći) preselili su cijeli događaj u zatvoreni prostor naše srednje škole. Upravo je kombinacija hladnog i kišnog vremena te zanimljivog sadržaja privukla veliki broj gostiju. Solističkim nastupom na gitari proslavu je otvorila učenica Osnovne glazbene škole Kontesa Dora, Elena Vrbanić. Nakon početnih pozdrava ravnatelja Željka Filjka, zamjenika župana Josipa Miletića te direktorice Turističke zajednice Grada Našica Ines Resler gosti su mogli uživati u pjesmama na slovačkom jeziku koje su otpjevali učenici Osnovne škole kralja Tomislava uz klavirsku pratnju njihove učitelke Ane Marošević. Tamburaško društvo „Dora Pejačević“ gostima je poklonilo cijeli koncert u trajanju od 40tak minuta koji je također bio tematski prilagođen ovoj manifestaciji i koji je gostima približio makedonski jezik.

Nakon navedenog scenskog dijela ova se manifestacija nastavila u izložbenom i radioničkom tonu. Prof. Ana Marošević iz Osnovne škole kralja Tomislava postavila je izložbu dječjih radova o pčelama koji su pristigli iz raznih europskih zemalja. Osnovnu školu Ivana Brnjika Slovaka predstavljale su tri profesorice: Snježana Kubala s radionicom Build a story, Ivana Javorček prezentirala je Republiku Slovačku i njenu kulturnu baštinu, a Silvija Knežević pripremila je radionicu na njemačkom jeziku Alles über mich. Radionicu o neobičnim riječima na engleskom jeziku pripremili su i vodili učenici Osnovne škole Vladimira Nazora uz mentorstvo njihovog učitelja, profesora Kornelija Juranića. Zahvaljujući učiteljicama engleskog i njemačkog jezika iz Osnovne škole Hinka Juhna Podgorač, profesorica Martine Jantoš, Jelene Subjak, Tatjane Tomoković i Jelene Baričević Momčilović gosti su mogli pogledati izložbu postera „Jezici za mir“ te sudjelovati u radionicama na engleskom i njemačkom jeziku.

Najveći broj predstavnika imala je upravo Srednja škola Isidora Kršnjavoga iz koje su brojne nastavnice i nastavnici pokazali kako su njihovi predmeti povezani s EDJ. Profesorica Marina Međurečan se zajedno s prof. Nikolinom Pavlović bavila geografijom i inkulturacijom. Prof. Ivana Lijić i Kristina Novak posvetile su se temi Europski jezici = svjetski jezici. Prof. Marija Božičanin bavila se je španjolskim jezikom, a prof. Barbara Bošnjak, Mirela Rukavina-Sabo i Marija Kramarić prezentirale su DSD program i dodijelile završne diplome učenicima. Zajedničkom radionicom na više jezika profesorice Adrijana i Mirjana Rajić, Marija Božičanin i Mirela Rukavina-Sabo pokazale su kako se njeguje višejezičnost u našoj srednjoj školi. Prof. Petra Sršić prikazala je neke narodne običaje, a prof. Ivan Hajek već je tradicionalna održao svoju vrlo uspješnu  „Likovnu mrljaonicu“. Svoju verbalno-lingvističku inteligenciju gosti su mogli testirati kod prof. Ivane Habl Ivančić, a profesorice Barbara Knežević, Vedrana Orešković, Milena Bosanac i Nikolina Pavlović posjetiocima su približile Europu kroz građevine izrađene pomoću 3D ispisa. Prof. Anđelko Cvijetović postavio je izložbu voštanih pločica s latinskim izrazima i poslovicama, a prof. Romana Borš-Mačak uvježbala je učenike koji su napravili glazbenu izložbu o pjesmama Eurovizije od 1956. do 2024.

Našim ambasadorima juniorima koji su prošle školske godine sudjelovali u programu Škola ambasador Europskog parlamenta voditeljice EPAS programa prof. Barbara Bošnjak i Snježana Krištofik Juranić čestitale su na fantastičnom 1. mjestu u evaluaciji provedbe programa i podijelile su im potvrde Ureda Europskog parlamenta u Zagrebu. Starim i novim ambasadorima juniorima pomogla je gospođa Brigita Ivoševac iz Europe Direct ureda u Osijeku u promoviranju EPAS programa među posjetiteljima.

Studenti Filozofskog fakulteta u Osijeku i članovi Studentskog zbora predstavili su Filozofski fakultet uz pomoć profesorice Petre Sršić, a zahvaljujući profesorima Sandri Kubala i Filipu Ivanoviću naučili smo više o mađarskom jeziku i kulturi te mogućnostima  učenja ovog nama geografski bliskog jezika.

Iako je cijelu manifestaciju organizirala profesorica Mirela Rukavina-Sabo uz pomoć prof. Snježane Krištofik Juranić, veliku podršku u organizaciji i ove smo godine dobili od Grada Našica i Turističke zajednice Grada Našica. Na kraju ne možemo preskočiti slatko iznenađenje koje je izlagačima osigurala pekara Čočaj donirajući svoje ukusne pekarske proizvode, a koji su nestali u trenu.

Za bolji dojam pogledajte galeriju fotografija na poveznici: fotke.

profesorice Snježana Krištofik Juranić i Mirela Rukavina-Sabo

« Listopad 2024 »