Europski tjedan održivog razvoja 2024.

Autor: Marina Međurečan, 1. 10. 2024.

Europski tjedan održivog razvoja održat će se  u razdoblju od 18. rujna do 8. listopada 2024.

Održivi razvoj je okvir za oblikovanje politika i strategija kontinuiranog gospodarskog i socijalnog napretka, bez štete za okoliš i prirodne izvore bitne za ljudske djelatnosti u budućnosti. On se oslanja na ambicioznu ideju prema kojoj razvoj ne smije ugrožavati budućnost dolazećih naraštaja trošenjem neobnovljivih izvora i dugoročnim devastiranjem i zagađivanjem okoliša. Osnovni je cilj osigurati održivo korištenje prirodnih izvora na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Europski tjedan održivog razvoja održali smo kroz radionicu i predavanja koje je vodila mentorica Marina Međurečan s učenicima 4. a og Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice.

Istražili smo važnost održivog razvoja u Našicama u radionici o reciklaži otpada u našem zavičaju. Predstavili smo europski projekt Time to Make Peace with Nature usmjeren  na temu održivog razvoja, ekologije i zaštite okoliša, održanog u Finskoj i FrancuskojUčenici su na primjerima finskih volonterskih udruga prepoznali i vrednovali socijalne dimenzije s volontiranjem i održivim gospodarenjem. Upoznati su i sa sortiranjem, recikliranjem i obradom otpada u Francuskoj.

Događaj je registriran i na stranici: https://www.esdn.eu/esdw/event-registration

#ESDW2024

Izložbu su postavili učenici 4. a opće gimnazije, koji su sudjelovali na predavanju i radionici o održivom razvoju 1. 10. 2024. Učenici 2. tzr napravili su plakate u Canvi.

Poveznica

Marina Međurečan, prof.