FESTIVAL ZNANOSTI - Izrada glazbala i skupno muziciranje

Autor: Goran Hajnal, Romana Borš-Mačak, 26. 4. 2024.

Može li se od priručnih materijala iz našeg okruženja napraviti glazbeni instrument i kako ga upotrijebiti za skupno muziciranje? Dan otvorenih vrata u našoj školi prigoda je u kojoj su odgovore na ova pitanja potražili učenici 3. a OG, 3. b OG i učenici 7. a razreda OŠ Dore Pejačević uz pomoć voditelja radionica Romane Borš-Mačak i Gorana Hajnala.

Tijekom nastave fizike učenici su izrađivali glazbene instrumente od PET boca. Na čep boce ugradili su ventil za automobilske gume te pumpom povećali tlak u boci. Aplikacijom su izmjerili frekvenciju tona koju daje boca i povećanjem ili smanjivanjem tlaka u boci povisili ili snizili ton. Frekvencije tonova su bile unaprijed zadane. Nakon što su izradili glazbala, učenici ih testirali na nastavi fizike svirajući zajedničku melodiju. Na nastavi glazbene umjetnosti uvježbavali su melodiju The Lion Sleeps Tonight. U izvedbu su uključili iinstrumente kao što ksilofon, cajon, bongo bubnjeve i metalofon. Nakon uvježbavanja, pjesmu su odsvirali u holu škole na oduševljenje prisutne publike.

Na kraju valja istaći da je ova radionica jedan od rezultata projekta Sound - STEM All Around - Erasmus+ KA229 koji je proveden u našoj školi.

Kako je bilo na radionicama i kako je izgledala izvedba melodije možete pogledati u videu: https://youtu.be/A_8YDdWGC8A

Romana Borš-Mačak, prof.

Goran Hajnal, prof.