Edukacija iz financijske pismenosti za učenike gimnazije i ekonomije u suradnji s RCK ELPROS

Autor: Danijela Puhanić, 25. 10. 2023.

Upravljanje osobnim financijama u današnje je vrijeme sve zahtjevnije. Posjedovanje znanja i korištenje vještina za upravljanje financijama te odluka o upotrebi nekog financijskog proizvoda ili usluge, važna je za svaku osobu, bez obzira na starost.

U suradnji s Regionalnim centrom kompetentnosti Elektrotehničke i prometne škole Osijek i Centrom za poduzetništvo Osijek uz koordinaciju prof. Danijele Puhanić, organizirana je edukacija iz područja financijske pismenosti za učenike gimnazije i ekonomije. Predavači su bili Milan Peterka, voditelj Centra za poduzetništvo i Ivan Papić, voditelj projektnih aktivnosti Centra za poduzetništvo.

Centar za poduzetništvo osnovan je u ožujku 1997. godine kao neprofitna organizacija, čiji su osnivači profesori sa Sveučilišta Josipa Juraja Strossmayera u Osijeku i poduzetnici s područja Osječko-baranjske županije. Osnovne aktivnosti Centra organizirane su u dva odjela: Odjel poduzetničke podrške i Odjel za EU projekte i međunarodnu suradnju u kojima je sveukupno zaposleno 5 stručnjaka iz različitih područja.

Interaktivno predavanje održano je 24. listopada u trajanju tri školska sata, a sudjelovalo je ukupno 20 učenika iz 2. a og, 2. b og, 3. pmg, 3. b og, 3. ek i 4. ek.

Edukacija je omogućila učenicima upoznavanje s brojnim financijskim pojmovima, ali i procesima. Obuhvatila je sljedeće teme: potrebe i želje, financijski sustav RH, institucije financijskog sustava, važnost financijske pismenosti, mirovinske fondove, banke i platne kartice, štednju, Internet i mobilno bankarstvo, kredite i vrste kredita, budućnost financijske pismenosti te kriptovalute.

Danijela Puhanić, prof.