Obilježili smo Dan Europe

Autor: Tanja Horvat, 9. 5. 2022.

Dan Europe, koji se slavi svake godine 9. svibnja, dan je za proslavu mira i jedinstva diljem Europe.

Europska komisija je 2022. proglasila Europskom godinom mladih pod geslom: „Neka se i vaš glas čuje!“

Stoga su učenici 3. a ekonomske struke, uz mentorstvo prof. Tanje Horvat, ovaj dan obilježili nizom aktivnosti. Izradili smo video uradak i postavili izložbu u holu škole. Na taj smo način ukazali na zanimljive činjenice i upoznali važne aktere Europske unije, a svijest o dobrobiti utjecaja i ciljeva Europske unije nastojali podijeliti sa svima. Pri tome smo posebno ukazali na moto „Ujedinjeni u raznolikosti” koji naglašava da, uz to što smo građani ili stanovnici svoje domovine, građani smo ili stanovnici EU-a. Naše su kulture i tradicije različite, ali imamo zajedničke ciljeve i vrijednosti. To je sažeto u motu EU, a vrijednosti i naša prava kao građana EU-a utvrđeni su u Povelji EU-a o temeljnim pravima.

Video uradak možete pogledati ovdje

Sudjelovali smo aktivno na Konferencija o budućnosti Europe putem interaktivnih radionica i rasprava te podijelili svoje ideje i stavove o sljedećim temama koje su objavljene putem interaktivne višejezične digitalne platforme Europske komisije:

Klimatske promjene i okoliš - globalni izazov ili samo važno pitanje? - 4. a ekonomske struke

Digitalna transformacija kao način ostvarivanja i poštivanja temeljnih europskih vrijednosti ili nešto drugo? - 4. b ekonomske struke

Obrazovanje, kultura mladi i sport – je li budućnost u našim rukama? učenici 3. a ekonomske struke

Željeli smo ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelene, uključive i digitalne budućnosti.

Na taj smo način pridonijeli usmjeravanju prioriteta EU-a poput: ekoloških izazova, gospodarstva u službi čovjeka, socijalne pravde i jednakosti,  kvalitetne digitalne transformacija te oblikovanju ostalih europskih smjernica koje će voditi računa o vrijednosti mladih ljudi kao što su ravnopravnost i uključenost, mentalno zdravlje te kvalitetno zapošljavanje.

Povodom Dana Europe i Europske godine mladih 2022., na Pravnom fakultetu Osijek organizirana je Tribina za mlade u okviru Dana Europe PRAVOS, 9. svibnja 2022. u vremenu od 9:30 do 11:30 sati u kojoj su aktivno sudjelovali i učenici 3. a ekonomske struke uz mentorstvo Tanje Horvat, prof.

U prvom dijelu događanja mladi su informirali mlade o prilikama, mogućnostima i svojim iskustvima sudjelovanja u Erasmus+ studentskoj mobilnosti, stažiranju u Europskom parlamentu, u projektima solidarnosti u okviru programa Europske snage solidarnosti te o ulozi savjeta mladih na regionalnoj i lokalnoj razini, dok je drugi dio događanja bio posvećen raspravi s mladima koju je vodio PRONI Centar za socijalno podučavanje u sklopu Erasmus+ projekta „Mladi za grad“.

Tanja Horvat, prof. mentor