Obilježeni rođendani Isidora Kršnjavoga te Stanka Bilinskog

Autor: Dunja Irha Baričević, 25. 4. 2022.

Isidor Kršnjavi – 177. godišnjica rođenja

Stanko Bilinski - 113. godišnjica rođenja

Dana 25. travnja obilježili smo rođendane naših sugrađana postavljanjem cvjetnih aranžmana ispred  bista našičkih velikana. Prigodne govore održali su ravnatelj škole Željko Filjak te ispred Udruge za hrvatsku povjesnicu, Matice hrvatske i Zavičajnog muzeja Silvija Lučevnjak. Događaju su nazočili djelatnici naše škole, prof. Dunja Irha Baričević i  učenici 3. a razreda opće gimnazije.

Dana 22. travnja 2022. u Feričancima je započela manifestacija “Dani Isidora Kršnjavog”. Sudionike skupa pozdravili su: Marijan Marunica, dopredsjednik Matice Hrvatske-ogranka Feričanci, načelnik Općine Feričanci Marko Knežević, Stipe Botica bivši predsjednik Matice hrvatske. Stručna izlaganja otvorila je Božena Martinović, nastavnica OŠ Dore Pejačević, izlagao je i književni tajnik Matice hrvatske Božidar Petrač, koji se osvrnuo na novi prijevod Dantea u odnosu na prvi cjeloviti prijevod Isidora Kršnjavog, a Milan Bešlić hrvatski likovni i književni kritičar i esejist, govorio je o likovnim djelima u novom  prijevodu Božanstvene komedije. Branko Francheski, ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti održao je predavanje pod nazivom “Iso Kršnjavi u novom postavu NMMU”. Prigodni osvrt na obiteljske poveznice iznio je akademski kipar Tomislav Kršnjavi, koji je zahvaljujući svim sudionicima na vrlo zanimljivim izlaganjima, napomenuo kako će ponuditi idejno rješenje biste Isidora Kršnjavog koja bi trebala krasiti središnji trg u Feričancima, gdje je Kršnjavi rođen 1845. godine. Na ovoj manifestaciji sudjelovali su profesori povijesti naše škole: Kristina Novak i Dunja Irha Baričević.

Dunja Irha Baričević, prof.