SocioŠkola

Autor: Anđelko Cvijetović, 25. 1. 2022.

U sklopu partnerskog projekta SocioŠkola kojeg koordinira apsolventica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Aurora Rakić, 25. siječnja je u našoj školi u 3. razredu prirodoslovno matematičke gimnazije realizirala radionicu "Što (ni)je sociologija".

Smisao projekta je suradnja pri promoviranju studija sociologije te zanimanja sociologa kao primamljive opcije za buduću karijeru učenika. Provodit će se tako dvije aktivnosti: 1. promotivni događaj "Što (ni)je sociologija" 2. Zoom radionice na temu devijantnosti. Radionice su namijenjene učenicima trećih i četvrtih razreda gimnazije koje pojašnjavaju čime se sociolozi bave, gdje se sve mogu zaposliti osim u nastavi.

Tako smo doznali da se sociolozi zapošljavaju u znanstveno-istraživačkom radu na fakultetima, društvenim institutima, statističkim zavodima; kao stručnjaci za društveno planiranje i razvoj u administrativnim službama i vladinim organizacijama; rad u kulturi u medijskim kućama, izdavaštvu, nevladinim organizacijama; istraživanju i analizi tržišta u privatnom sektoru i državnim institucijama; kao savjetnici za društvena pitanja u nevladinim organizacijama, javnim i privatnim organizacijama. Saznali smo kako upisati sociologiju na FFZG-u te o izvođenju studija kao jednopredmetnog i dvopredmetnog.

Učenici su imali prilike dobiti brošuru s relevantnim informacijama kao i studentski časopis DISKREPANCIJA koji objavljuje radove iz područja društvenih i humanističkih znanosti.

U narednom razdoblju učenici će se uključiti u Zoom radionicama na temu devijantnosti.

Anđelko Cvijetović, prof.