Parlaonica “Mladi o budućnosti Europe: Kakvu digitalnu budućnost želimo?"

Autor: Tanja Horvat, 21. 12. 2021.

Konferencija o budućnosti Europe zajednička je inicijativa Europskog parlamenta, Vijeća Europe i Europske komisije koja je pokrenuta u svibnju 2021. godine. Cilj je potaknuti  sve  građane, a osobito mlade ljude, na promišljanje o tome kakvu Europsku uniju priželjkuju, što žele mijenjati i na koji način. Sastavni dijelovi konferencije su: višejezična digitalna platforma, europski paneli građana, decentralizirana događanja te plenarni sastanci na konferenciji.

U okviru Konferencije o budućnosti Europe, 20. prosinca 2021., u kinu Urania održana je parlaonica pod nazivom “Mladi o budućnosti Europe: Kakvu digitalnu budućnost želimo?” u kojoj su sudjelovali učenici i njihovi mentori iz Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, Medicinske škole Osijek, Trgovačke i komercijalne škole “Davor Milas” Osijek, Srednje škole Donji Miholjac, Ugostiteljsko-turističke škole Osijek, Tehničke škole i Prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića, Osijek.

Našu su školu predstavljali učenici 4. a i 4. b razreda ekonomske struke: Božica Bjelokapić, Lorena Brajko, Ana Gašparić, Ana Holjenko, Nikolina Kuric, Petar Rinčić, Magdalena Strmečki i Veronika Zaspan uz mentorstvo Tanje Horvat, prof.

Parlaonicu je organizirao Europe Direct Osijek, centar koji djeluje pri Županijskoj razvojnoj agenciji Osječko-baranjske županije.

„Konferencija o budućnosti Europe održava se na razini cijele Europske unije. Riječ je o čitavom nizu događaja na različite teme, a jedna od njih je i digitalna transformacija o kojoj su na parlaonici govorili naši učenici srednjih škola. Njihovi će se stavovi, želje i zaključci nakon parlaonice prenijeti na platformu konferencije kako bi njihov glas stigao do onih koji donose odluke „ rekla je Brigita Ivoševac iz Europe Direct-a.

Sudionici parlaonice raspravljali su o tome što misle o digitalnoj transformaciji, prednostima i nedostacima e-učenja, sigurnosti na internetu, digitalnim vještinama i o tome kakvu digitalnu budućnost žele.

Po završetku parlaonice, prosudbeno povjerenstvo proglasilo je najuspješnije govornike i nagradilo ih prigodnim poklonima. Među najuspješnijim govornicima bila je i naša učenica, Nikolina Kuric.

„Smatram da mladi ne znaju dovoljno o Europskoj uniji i mogućnostima koje im ona pruža, kao i na koje se sve načine mogu izraziti, stoga nam je ovo odlična prilika da kažemo ono što želimo kako bismo ostvarili kvalitetnu budućnost“, naglasila  je za Glas Slavonije učenica Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, Božica Bjelokapić.

Čestitke Nikolini i ostalim članovima tima na pokazanom znanju i uloženom trudu!!!

Tanja Horvat, prof. mentor

* članak o našim učenicima u Glasu Slavonije, možete pročitati ovdje