Međunarodni dan planina – 11. prosinca

Autor: Danijela Puhanić, 10. 12. 2021.

Međunarodni dan planina obilježava se 11. prosinca. Odluku je donijela Opća skupština UN-a 2003. godine imajući na umu izuzetno važnu ulogu planina u održavanju ekosustava i njihovu osjetljivost na klimatske promjene. Cilj obilježavanja ovog međunarodnog dana je podizanje svijesti o važnosti planina.

Učenici 4. b ek Ana Gašparić, Ana Holjenko, Božica Bjelokapić, Marko Kraljik i Veronika Zaspan uz mentorstvo Danijele Puhanić, prof., izložbom u holu škole,  žele podsjetiti na ulogu planina, podići svijest o važnosti planina, a time i kontinuiranu potrebu očuvanja ekosustava.

Na planinama su brojni izvori, potoci, rijeke, ledenjačka jezera, stijene i vrhovi, pećine, šume, pašnjaci i naselja.

U Hrvatskoj od velikih zvijeri na planinama žive vuk, ris i medvjed, a na njima rastu i brojni biljni endemi, posebno na Biokovu i Velebitu.

Najviši vrh Republike Hrvatske je Sinjal (vrh Dinara) na Dinari s 1831 metara nadmorske visine. Hrvatske planine ne prelaze visinu od 2000 metara. Hrvatska nema iznimno visokih vrhova i većina vrhova planinarski relativno je dostupna, što hrvatske planine čini prikladan za planinarenje.

Znate li da:

• planine izravno uzdržavaju i poboljšavaju blagostanje 1,1 milijarde ljudi koji žive u planinskim područjima diljem svijeta
  • planine neizravno koriste milijardama ljudi
  • u planinama živi gotovo 15 posto svjetske populacije
  • preko 90 posto stanovnika zemalja u razvoju nastanjuje planinska područja, a gotovo svaki drugi gorski stanovnik u zemljama u razvoju nema osigurane stalne izvore hrane
  • planine osiguravaju 60 - 80 % svjetske pitke vode
  • planinske zajednice proizvode obilje visokokvalitetne hrane i proizvoda poput kave, kakaa, meda, začinskog bilja i začina koji poboljšavaju egzistenciju i potiču lokalnu ekonomiju

Danijela Puhanić, prof.