Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Autor: Ljiljana Mihalj, 26. 11. 2021.

Povodom Međunarodnog  dana borbe protiv nasilja nad ženama koji se obilježava 25. studenog,  učenice 3. b ekonomske Stella Kovač i Jelena Galić napravile su prigodnu izložbu koja nas upozorava na prisutan problem u društvu. Žene su svakodnevno žrtve nasilja i trebamo  stalno jačati svijest o potrebi njihove zaštite (u Hrvatskoj svakih petnaest minuta jedna žena doživi neki oblik nasilja).  Svojim angažmanom učenice žele poručiti da nasilje nad ženama nije njihova privatna stvar, da za njega nema nikakvog opravdanja, ne smije se nikada tolerirati. Treba stalno raditi na edukaciji stanovništva, osobito mladih, koji neprihvatljive oblike ponašanja vrlo lako usvajaju. Osim toga, djeci u takvim obiteljima oteto je djetinjstvo , a psihičke traume su nemjerljive. Smatramo da zakonodavstvo treba osigurati strože kazne za počinitelje, osigurati skloništa za žrtve, a medijsku kampanju pojačati ne bismo li stvorili senzibilizirano društvo koje ovakav zločin najstrože kažnjava. Stoga ne prešućujte tuđe pozive u pomoć, već reagirajte, prijavite nasilje jer je to naša obveza i pokazatelje civilizacijskog razvoja.

Ljiljana Mihalj, prof.