GLAZBENO-GOVORNI KOLAŽ PANONSKE DVORSKE PRIČE

Autor: Marija Pepelko, 28. 10. 2021.

U sklopu projekta prekogranične suradnje Mađarske i Hrvatske Interreg pod nazivom Panonske dvorske priče, s ciljem promicanja suvremene umjetnosti preko  granice, u našičkom hotelu Park Panolija održan je glazbeno-govorni kolaž u ostvarenju suorganizatora ovoga kulturno-umjetničkog sadržaja. Kratki povijesni uvod o dvorcima, Pejačevićima i Našicama izložila je ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice, Silvija Lučevnjak, prof., kustosica; glazbeni nastup učenika OGŠ Kontesa Dora pripremili su nastavnici i korepetitori: Novica Todić, Ivan Krajačić, Darija Vlajnić, Ivan Jurišić, Barbara Bumba, Mario Huj, Luka Pavleković, Dean Kopri, Sanja Vazdar, a govornu interpretaciju stihova Fabijana Brkića i Ante Gardaša u spomen skladateljici Dori Pejačević ostvarili su našički gimnazijalci: Iva Sušak, 4, a OG i Dorijan Sokol, 4. PMG, uz mentorstvo Marije Pepelko, prof. savjet. za hrvatski jezik.

Program prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska zauzima važno mjesto u sklopu Kohezijske politike Europske unije odnosno Europske teritorijalne suradnje, a u novoj financijskoj perspektivi pod brendom INTERREG doprinosi jačanju kulturne, ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije Europske unije baveći se temama i problemima koji nadilaze granice između različitih zemalja ili regija. Organizator projekta je osječka udruga “Oksimoron”, suorganizator Osnovna glazbena škola „Kontesa Dora” Našice, a partneri Zavičajni muzej Našice i Srednja škola Isidora Kršnjavog. Ravnateljica glazbene škole Marina Kopri i voditeljica projekta doc. dr. sc .Tatjana Ileš srdačno su zahvalile svim izvođačima i publici na sudjelovanju u projektu te pridržavanju preporučenih epidemioloških mjera.

Bilo je to lijepo iskustvo i ugodan doživljaj za naše učenike koji su unatoč zahtjevnim školskim obvezama u slobodno vrijeme pokazali svoju govorničku sposobnost i interpretativnu darovitost, spremnost na suradnju i otvorenost za nove spoznaje, izazove i poticaje u životnom okruženju te našoj školi omogućili partnerstvo u još jednom zanimljivom projektu EU promičući dostojanstvo imena i kvalitetu našičke srednje škole.  MP

« Ožujak 2024 »