I učenici naše škole sudjelovali u volonterskoj inicijativi "72 sata bez kompromisa“

Autor: Anđelko Cvijetović, 18. 10. 2021.

Članovi naše udruge Otvoreno srce sudjelovali su u volonterskoj inicijativi "72 sata bez kompromisa". Aktivnosti su trajale od 14. - 17. listopada, a okupile su učenike i mlade osobe koje su kroz socijalne, ekološke i radne akcije pridonijeli stvaranju ljepše i bolje Hrvatske. Vrijednost izraza BESKOMPROMISNO je ta da daruješ svoje vrijeme, znanje, talente i radosti onima kojima to najviše treba. Našičane su predstavljali članovi Savjeta mladih Grada Našica Ines i Matija u radnoj akciji u dječjem vrtiću, a naši članovi Helena, Iva, Mihovil, Antonio, Augustin i Anđelko sudjelovali su u socijalnoj akciji u udruzi za Down sindrom. Naša članica Anđela predstavljala nas na otvaranju projekta koji je započeo svetom misom u rezidenciji D.I.

Kao uvod u akciju izabrali smo pedagoški posjet Centru za nestalu i zlostavljanu djecu u Podgoraču te igrom i pjesmama stvorili lijepo zajedništvo s učiteljicom Marijom učenicima u poludnevnom boravku. Naravno, sve smo sudionike informirali o aktivnostima vezanim za Posljednju damu podgoračkog perivoja. Tada smo i saznali da je rezultat rujanskog glasanja za najljepše stablo godine u Hrvatskoj osvojeno drugo mjesto za našu „Podgoračku damu“. Stigavši u Osijek u rezidenciji Družbe Isusove dočekali su nas organizatori Vlatka, pater Ike i voditeljice volonterke Ivana, Laura i Ivana. Lijepo smo se upoznali, načinili uvodne strategije i pošli svi zajedno s našim volonterkama koordinatoricama u Divaltovu 240 u udrugu osoba sa sindromom Down. Dočekao nas je domaćin i predsjednik Božidar Jukić s roditeljima i njihovom djecom korisnicima u udruzi. U interakciji s domaćima i volonterkama svi smo se predstavili imenom i nekom svojom kvalitetom, a potom smo slikali i izradili jedno veliko stablo koje krase naši dlanovi kao listovi. Doznavši ponešto o funkcioniranju osječke  udruge za Down sindrom, okrijepili smo se i naše zajedništvo nastavili karaokama, pjesmom i plesom. Mogu sam posvjedočiti da je ova radionica socijalne akcije mnogima bila inspirativna, inkluzivna, dobili smo nove prijatelje, blagoslov i Milost dobrote, a nosit ćemo je kao divne vibracije još dugo u svojim životima.

Od srca zahvaljujem svim inicijatorima, zagovarateljima, domaćinima, našim članovima i suradnicima u Savjetu mladih grada Našica i udruge Otvoreno srce te organizatorima i volonterima projekta „72 sata bez kompromisa.“

Anđelko Cvijetović, prof.