„Isidor's investigators“ - najuspješniji tim projekta „U školi otvorene kohezije, ASOC“ 2020./2021.

Autor: Tanja Horvat, 27. 9. 2021.

Završna je konferencija projekta održana 24. rujna u virtualnom obliku, u trajanju do 2,5 sata. Tijekom konferencije službeno je proglašen najuspješniji tim te završetak provedbe Projekta u Hrvatskoj u školskoj godini 2020./2021.

Završna je konferencija okupila članove timova koji su provodili aktivnosti Projekta, voditeljice i voditelje projekata, predstavnike srednjih škola, regionalne koordinatore u sustavu provedbe OPKK-a, predstavnike Informacijskih centara Europe Direct, koordinatore projekta iz Italije, Simona de Luca i Gianmarca  Guazza,  predstavnike Stručnog povjerenstva za odabir najuspješnijeg tima, predstavnike Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Vesnu Šerepac, ravnateljicu uprave za odgoj i obrazovanje u Ministarstvu znanosti, Dragana Jelića, državnog tajnika u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ogniana Zlateva, voditelja Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj te Natašu Tramišak, ministricu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije.

Projekt U školi otvorene kohezije, ASOC provodio se u 10 srednjih škola na području Republike Hrvatske: Srednja poljoprivredna i tehnička škola (Opuzen), Druga ekonomska škola (Zagreb), Ekonomska i trgovačka škola (Čakovec), Srednja škola Stjepana Sulimanca (Pitomača), Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice (Našice), Gimnazija Pula (Pula), Gimnazija „Matija Mesić“ (Slavonski Brod), IV. gimnazija Marko Marulić (Split), Gimnazija Vladimira Nazora (Zadar) i Glazbena škola Frana Lhotke (Sisak).

Osvrt na provedbu Projekta dala je predsjednica stručnog povjerenstva za odabir najuspješnijeg tima Darija Marić iz Ureda za udruge, član stručnog povjerenstva Tomislav Pancirov te koordinatori Projekta iz Italije Gianmarco Guazzo i Simona de Luca.

Ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Nataša Tramišak,  sukladno odluci Stručnog povjerenstva, osobno je proglasila najuspješnijim timom školske godine 2020./2021. „Isidor's investigators“ iz Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice te dodijelila priznanja za sudjelovanje svim učenicama i učenicima. Nagrada najuspješnijem timu projekta „Isidor's investigators“ putovanje je u Bruxelles koje će se realizirati kada to budu dopuštala epidemiološke mjere jer „prvenstveno treba voditi računa o sigurnosti učenika“, naglasila je ministrica.

Učenici su oduševljeno pozdravili proglašenje, a u ime pobjedničkog tima obratili su se ravnatelj škole Željko Filjak, voditeljica projekta Tanja Horvat i zamjenica voditeljice projekta Lidija Lovrić.

Posljednjih mjeseci okupio nas je i zbližio rad na zajedničkom projektu "U školi otvorene kohezije, ASOC“ kojim se promiče aktivno sudjelovanje učenika u praćenju ulaganja koja se provode putem kohezijske politike EU-a korištenjem javnih otvorenih podataka. Projekt se temelji na talijanskom obrazovnom programu, A Scuola di OpenCoesione [At School on OpenCohesion].

Projektne aktivnosti za sve uključene države članice centralizirano provodi Europska komisija, a Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, zaduženo je za provedbu i koordinaciju projekta u Republici Hrvatskoj. Cilj projekta je poticanje kulture aktivnog građanstva i podizanje svijesti učenika srednjih škola o kohezijskoj politici i EU projektima.

Uz pomoć mentorske podrške voditeljice projekta Tanje Horvat, zamjenice voditeljice projekta Lidije Lovrić i lokalnih stručnjaka, osamnaest učenica i učenika Ekonomske škole: 1. Božica Bjelokapić, 2. Lorena Brajko, 3. Ana Gašparić, 4. Ana Holjenko, 5. Veronika Zaspan, 6. Karla Brkić, 7. Filip Dendis , 8. Laura Klemenc, 9. Petar Rinčić, 10. Magdalena Strmečki, 11. Judita Gašparić, 12. Nives Gvozdenović, 13. Laura Kojić, 14. Rea Markulić, 15. Bojana Stojnović, 16. Iva Buljan, 17. Jelena Galić i 18. Stella Kovač, odabrali su projekt „Rekonstrukcija dvoraca Pejačević – Velikog i Malog“ koji je sufinanciran sredstvima fondova Europske unije te započeli istraživanje „Tragovima prošlosti do europske budućnosti“ te rad na zajedničkom projektu "U školi otvorene kohezije, ASOC“.

Puno je sati učenja, istraživanja i terenskoga rada bilo uključeno u ove projektne aktivnosti. Prikupljali smo, obrađivali, analizirali i grafički prikazivali podatke, izrađivali video materijale te svakom novom aktivnošću bili sve više angažiraniji i vidljiviji. Ništa nam nije bilo teško jer smo si postavili jasan cilj - potaknuti ostale da budu aktivniji kao građani koji sudjeluju u izgradnji buduće Europe te kritički promišljaju o mogućnostima trošenja novca iz Europskih strukturnih fondova te tako stvore sredinu u kakvoj žele živjeti.

Projekt „Rekonstrukcija dvoraca Pejačević – Velikog i Malog“  predstavlja  bogatstvo kojega se ne smijemo odreći zato što prave vrijednosti nikada ne izumiru te je na nama da ih sačuvamo i osnažimo.

Tanja Horvat, prof. mentor

« Ožujak 2024 »