Razgovor sa zastupnikom u EU parlamentu, Karlom Resslerom

Autor: Tanja Horvat, 23. 6. 2021.

Podršku i poticaj za predstavljanje projekta dobili smo od zastupnika u Europskom parlamentu, Karla Resslera.

Bili smo osobito počašćeni i ponosni što smo imali priliku održati sastanak putem Zoom-a sa zastupnikom u Europskom parlamentu, Karlom Resslerom. Karlo Ressler je osobno i obiteljski vezan za Našice u kojima je, kako navodi, proveo veći dio djetinjstva i za kojeg ga vežu lijepe uspomene.

Karlo Ressler je pravnik, hrvatski političar i zastupnik u Europskom parlamentu od 2019. godine. Otac je troje djece. Osnovnu je školu pohađao na Šalati, a VII. gimnaziju Zagreb, koja je poznata po ravnateljici Ljilji Vokić. Magistrirao je na Pravnom fakultetu u Zagrebu, a kao jedan od najboljih studenata generacije, tri puta je  dobio Dekanovu nagradu za izvrsnost. Posljednju godinu fakulteta završio je na Sveučilištu u Sheffieldu u Engleskoj, u sklopu Erasmus+ studentske razmjene gdje je i upoznao svoju sadašnju suprugu. Na Max Planck institutu za međunarodno i strano kazneno pravo u Freiburgu, Njemačka, završava doktorat o trgovanju ljudima u jugoistočnoj Europi.

U Europskom parlamentu djeluje u Odboru za proračune, glavni je pregovarač i izvjestitelj Odbora za EU proračun 2022., Odboru za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove, potpredsjednik je Odbora za umjetnu inteligenciju te se bavi migracijama i Schengenskim prostorom. Naglašava da je u EU parlamentu dinamično i izazovno raditi.

Projekt "Rekonstrukcija dvoraca Pejačević – Velikog i Malog" smatra pozitivnim te naglašava da će pridonijeti razvitku grada i kvalitetnijem životu Našičana. Pozdravlja inicijativu građanskog praćenja mladih te naglašava da je to idealno vrijeme za proširenje vidika, razmišljanju o društvu oko sebe, doba kada ljudi počinju gledati što se događa u njihovom gradu, županiji i državi. Naglašava da su mladi najskeptičniji prema EU i imaju pravo na kritiku koja može biti opravdana, ali isto tako uočavaju prednosti koje pruža EU, naše članstvo u Europskoj uniji te naglašava da se to treba poticati. Mlade ljude muče slični problemi gdje god se oni nalazili. To su kvaliteta obrazovanja, radnog mjesta, podrška društva u zasnivanju obitelji te rješavanje stambenog pitanja. Ideja Kohezijske politike omogućava proces smanjenja razlika u razvijenosti. Nakon ulaska u EU, proces ide u jednom smjeru te se razlike znatno smanjuju na što ukazuju svi podaci vezani uz Republiku Hrvatsku. Za naš projekt smatra da je to odličan način da se angažiramo oko nečega što je aktualno u našem gradu jer se mijenja vizura Našica, a jednim dijelom i način života u središtu grada. Naglašava da projekt omogućava da iz naše perspektive pratimo kako to izgleda te uočavamo reakcije, promišljanja i pojedinosti oko provođenja projekta te način osiguranja  i provođenja financiranja.

Na kraju nam je poželio što uspješnije predstavljanje projekta te naglasio da ga veseli svaki uspjeh grada Našica pa tako i ovaj projekt koji će sigurno omogućiti da se u Našicama živi još bolje i ugodnije.

Tanja Horvat, prof.