U školi otvorene kohezije ASOC – Isidor's Invesetigators: Brojevi otkrivaju

Autor: Tanja Horvat, 31. 5. 2021.

Sadržaj druge lekcije otkrio nam je kako podaci mogu „govoriti“. Naučili smo što su otvoreni podaci te na koji način državne i javne institucije objavljuju podatke; kako prikupiti, obraditi, analizirati, grupirati, uspoređivati podataka i izraditi grafičke prikaze podataka za jasno i razumljivo prikazivanje informacija te što je istraživačko novinarstvo i kako pripremiti članak podatkovnog novinarstva.

Naš projekt predstavlja program razvoja kulturnog i kreativnog turizma. Projektom bi se trebalo osigurati unaprjeđenje postojećeg turističkog proizvoda kroz predstavljanje Našica kao turističke destinacije čija se turistička ponuda temelji na bogatoj kulturnoj i glazbenoj povijesti. Stoga smo istražili  povećava li se broj turističkih posjeta na području Grada Našica, na koji način se financira postojeći projekt, što je obuhvatila nabava radova i usluga nadzora, kako je izvršen odabir nadzora i izvođača građevinskih radova te što građani misle o opravdanosti projekta. Istraživanjem na stranicama https://visitslavoniabaranja.com/ uočili smo blagi trend porasta turista u kontinentalnoj Hrvatskoj. Istražili smo i stranicu http://www.tznasice.hr. Budući da nismo mogli pronaći tražene podatke, posjetili smo ured Turističke zajednice grada Našica i direktora Srećka Perkovića koji nam je omogućio uvid u eVisitor. Tražene podatke o turističkim posjetima, koji su dostupni od 2014. godine, prikupili smo, analizirali i prikazali grafički (sl.1 - Prikupljanje, analiza i prikaz podataka). Uočili smo da posljednje 2 godine broj turističkih posjeta uistinu raste.

Zanimalo nas je na koji se način financira postojeći projekt, stoga smo istražili stranice https://strukturnifondovi.hr/popis-operacija/. U okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. Republici Hrvatskoj je stavljeno na raspolaganju 6,831 milijardi eura od čega 4,700 milijardi eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) i 2,131 milijardi eura iz Kohezijskog fonda (KF). Uz nacionalni doprinos u iznosu od 1,206 milijardi eura, njegova ukupna vrijednost raste na 8,037 milijardi eura. Kako su sredstva EU raspodijeljena po prioritetnim osima, vidimo na grafičkom prikazu (sl.2 - Operativni program: Konkurentnost i kohezija). Projekt Slavonija, Baranja i Srijem podrazumijeva ulaganje cca 2,5 milijardi eura. Poziv na koji smo mi prijavili projekt sufinancira se u okviru prioritetne osi 6. Prioritetna os 6, za područja suradnje Turizam i kreativno društvo te Bioekonomija, s ciljem jačanja konkurentnosti i uravnoteženog regionalnoga razvoja i odgovaranja na ključne društvene izazove: smanjenje siromaštva i povećanje standarda građana. Projekt „Rekonstrukcija dvoraca Pejačević - Velikog i Malog“ sufinanciran je iz EFRR-a. Ograničenog je postupka u modalitetu trajnog poziva, iz otvorenog poziva pod nazivom „Priprema i provedba integriranih razvojnih programa temeljenih na obnovi kulturne baštine na području Slavonije, Baranje i Srijema“. Ovaj Poziv temelji se na Razvojnom sporazumu za područje Slavonije, Baranje i Srijema od 20. srpnja 2018., kojim se utvrđuje suradnja između Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i Ministarstva poljoprivrede te 5 županija (Brodsko-posavska, Osječko-baranjska, Požeško-slavonska, Virovitičko-podravska, Vukovarsko-srijemska), a u cilju razvoja područja Slavonije, Baranje i Srijema. Ukupna dostupna raspoloživa financijska sredstva EFRR predviđena za ovaj Poziv iznose 332.000.000,00 kuna, a za Rekonstrukcija dvoraca Pejačević – Velikog i Malog“, dostavljeno je 75.000.000 kuna. S obzirom da je nabava radova i usluga nadzora obavljena otvorenim postupkom javne nabave, zapisnike o pregledu i ocjeni ponuda pronašli smo na web stranici: https://eojn.nn.hr., saznali smo da je Nabava za stručni nadzor i izvođenje radova obuhvatila sve radove na projektu te je provedena za 9 grupa. Analizom dostupnih podataka (sl.3 - Nabava, nadzor i izvođenje radova) saznali smo i prikazali da su radovi išli u 3 procesa nabave. Nadzor nad Velikim dvorcem je dobila tvrtka VALENČAK d.o.o. iz Našica, a izvođač radova je tvrtka ZUBER d.o.o. Nadzor nad središnjim trgom je dobila tvrtka PROFING d.o.o., a izvođač je tvrtka SITOLOR iz Slavonskog Broda. Radove na Malom dvorcu i Vili Groeger je dobila tvrtka Presoflex Gradnja. Nadzor nad Malim dvorcem dobila je zajednica ponuditelja EXPERT d.o.o. i INGRI d.o.o., a nadzor nad Vilom Groeger tvrtka EXPERT d.o.o. Predviđeno trajanje projekta je do 09. 12. 2022.

Kako bismo istražili kakav je stav naših sugrađana o projektnim aktivnostima, proveli smo anketno istraživanje. Intervjuirali smo građane i stručnjake zadužene za realizaciju projekta.(sl.4 - Rezultati ankete o informiranosti građana). O poslovima pripreme, provedbe i praćenja projekata razgovarali smo s pročelnikom Ivanom Majerom. S detaljima realizacije projekta upoznala nas je direktorica Našičke razvojne agencije, Magdalena Vidaković-Gelenčir. U očuvanje i promicanje kulturne baštine uputila nas je ravnateljica Zavičajnog muzeja Silvija Lučevnjak. O važnosti projekta za grad razgovarali smo s  gradonačelnikom grada Josipom Miletićem. Informacije koje smo dobili, potvrđuju naša predviđanja, a o tome više u predstavljanju projekta.

Tanja Horvat, prof. mentor

Infogram_projekta1