Bubnjarska radionica - Projekt "Ruksak (pun) kulture"

Autor: Romana Borš-Mačak, 28. 5. 2021.

Dana, 27. svibnja 2021., održana je glazbena radionica u sklopu projekta Ministarstva kulture i medija „Ruksak (pun) kulture“. Voditelj bubnjarske radionice je Branko Trajkov – Trak, dugogodišnji bubnjar skupine „Zabranjeno pušenje“. Iako je prvotno radionica planirana za učenike 3. b OG, zbog objektivnih okolnosti u radionici su bubnjali učenici 1. b razreda OG i djelatnici škole koji su se željeli priključiti.

Za ritam i bubnjanje se kaže da su “materinji jezik” čovjeka. Sve drevne civilizacije bubnjanjem i plesom su povezivale pojedinca sa zajednicom. Bubnjevi su suštinski element okupljanja koje je stoljećima nadahnjivalo kreativnost, produktivnost i duh zajednice. Oni su bili neizostavni dio svih važnih događaja zajednice - rođenja i smrti, slavljenja mladenaštva i zrelog doba, ženidbe i udaje, duhovnih rituala i iscjeljivanja.

Djembe je kralj afričkih bubnjeva, simbol radosti i slavlja. Potiče iz Malija i Gvineje, od naroda Malinka i Susu. Tradicionalno ga izrađuju i sviraju kovači. Međutim, nitko ne može točno reći koliko je djembe star. Smatra se da datira čak od 500. godine o.e. Vjerojatno je nastao od velikih mužara koji su se koristili za drobljenje žitarica.

U Zapadnoj Africi svira se na gotovo svim svetkovinama i prigodama. Zbog svoje duge povijesti, kao osnovno sredstvo u afričkoj iscjeliteljskoj tradiciji, nazivaju ga i “Iscjeljujući bubanj." Izvor te snage je u njegovoj građi. On je spoj dvaju životnih sila - životinjske kože i jednog cjelovitog komada tvrdog bjelogoričnog drveta (lenke, djala). U mnogim afričkim tradicijama smatra se da drvo u sebi nosi svo znanje Univerzuma. Njegovo korijenje prodire duboko u zemlju, dok mu grane dotiču nebo. Etimologija naziva instrumenta na jeziku naroda Bambara upućuje na to da je sastavljen od dvije riječi: 'dje' - okupljanje i 'be' - mir. Nerijetko djembe opisuju  kao „Bubanj mira“ koji širi mir i toleranciju.

Ne znamo jesmo li slušateljima koji u nas čuli u učionicama pružili mir, ali odlično smo se zabavili i uživali u zajedničkim izvedbama.

Romana Borš-Mačak, prof.

« Ožujak 2024 »