Tematska izložba povodom Dana planeta Zemlje: Fotonaponski sustav

Autor: Darko Eršetić, 23. 4. 2021.

Povodom Dana planeta Zemlje, učenici 4. razreda zanimanja Tehničara za elektroniku; Josip Sitar, Vedran Đurđević, Marko Kores, Danijel Papučuć, Chris Kuric, Zvonimr Špehar i Ivan Budoš, a pod mentorstvom profesora Darka Eršetića, u učionici za elektrotehničku struku izradili su edukativne materijale,  plakat i postavili cjelovitu i funkcionalnu maketu, pod nazivom:  Fotonaponski sustavi.

Sunce je glavni izvor elektromagnetskog zračenja koje prolazi atmosferom i neiscrpan je izvor energije. Ono  održava život, pokreće atmosferu, oblikuje vrijeme i klimu. Sunčevu energiju koja dopire do našeg planeta Zemlje, možemo iskoristiti i za proizvodnju električne energije pomoću fotonaponskih sustava (solarne ćelije - moduli).

Fotonaponski sustav se sastoji od međusobno povezanih elemenata:

-          Fotonaponska ćelija – vrši direktnu pretvorbu svjetlosne energije Sunca u električnu energiju.

-          Regulator punjenja - elektronski je uređaj koji promjenjivi napon iz solarnog modula pretvara u kontrolirani napon kojim se pune i održavaju baterije.

-          Akumulator ( baterija ) - sprema neiskorištenu energiju koju solarni moduli proizvedu tijekom dana ili perioda kada moduli ne mogu proizvoditi.

-          Inverter ( pretvarač ) – obavlja pretvorbu energije istosmjernoga napona iz akumulatora u izmjenični napon.

Sama maketa kao i edukativni materijali moći će se koristiti kao nastavni materijal u predmetima struke. Cilj ove  izložbe je ne samo pokazati kako se tehničkog gledišta mogu iskoristiti prirodni resursi, nego i potaknuti na potrebu očuvanja našeg planeta za buduće generacije proizvodnjom čiste energije.

Darko Eršetić, prof. savjetnik

« Svibanj 2024 »