Vjeronaučne i humanitarne aktivnosti protekle nastavne godine

Autor: Nikolina Pavlović, 26. 6. 2019.

Ove smo vjeronaučne i nastavne godine imali nekoliko jako lijepih i poticajnih aktivnosti i susreta.

Dva puta smo ugostili sestre iz Družbe milosrdnih sestara sv. Križa iz Đakova. Prvi puta u vrijeme korizme kao dio ostvarenja nastave vjeronauka za druge razrede (predavanja o Družbi, životu u samostanu te nekoliko osobnih svjedočenja mladih kandidatica pod satom razrednika u obje smjene) te kao mogućnost druženja sa sestrama koje naši učenici nemaju priliku susretati u našim župnim zajednicama ili u gradu tijekom jednoga školskoga sata u obje smjene. U ugodnu druženju uz kiflice i okrjepu, vjeroučenici su mogli postavljati osobnija pitanja i čuti više detalja o sestri Doroteji Krešić i kandidaticama Ivani Budrovac, Arijani Šuća, Antonii Barišić Jaman, Valentini Ukaj te Dubravki Hajek.

Kako su ova druženja izvrsno prošla, a vjeroučenici iskazali dodatni interes za sestre i njihov način života te pritom “razbili” pokoju predrasudu i stekli nove prijateljice, odlučili smo ih pozvati na Dan otvorenih vrata škole kojim su ove godine dominirale boje 😊 . Radionicu smo naslovili “Šarenilo s časnama”, a one su se potrudile prirediti za svakoga ponešto - pa su se tako i srednjoškolci i prvašići okušali u izradi lutaka od šarenih tkanina na štapićima ili izradi origamija. Pritom je nekoliko mladih kandidatica učionicu vjeronauka i školski hodnik ispunilo mirisima pečenih vafli. I opet se našlo vremena za razgovor, pitanja ili obilazak svih radionica koje su se toga dana nudile u našoj školi. Gošće su nam ovom prigodom bile s. Doroteja i s. Robertina Zorić te kandidatice Arijana, Ivana i Jelena Markotić.

Iako najvrjedniju aktivnost spominjem na kraju, ona ima svoju socijalnu, karitativnu, humanu i solidarnu dimenziju.

Jedanaesta godina i “Pruži ruku – daruj osmijeh”. Nikad bolja, obilnija, vrjednija (ako se po prikupljenim količinama namirnica i potrepština može suditi). Objedinivši dvije aktivnosti – prodaju Caritasovih materijala u akciji “Za tisuću radosti” te našu tradicionalnu akciju prikupljanja higijenskih potrepština i prehrambenih namirnica, a u koordinaciji s knjižničarkama, razrednicima, Pedagoškom službom i Vijećem učenika, uspjeli smo prioremiti 24 obilna i bogata paketa za učenike koji žive u lošijima materijalnim prilikama i na taj način njima i njihovim obiteljima pokušali uljepšati Božić. Pakete su obiteljima odvezli profesori Knežević i Brkić i Josip Knežević (3. PMG). Vrijedne ruke koje su ih slagale pripadaju Melissi Pohlmann, Andrei Pavlović, Katarini Šprem, Klaudii Semialjac, Patricii Grgurić - 3. b EK; Tamari Sajda, Lei Burić, Sandri Đuriš, Eni Stanojević, Andrei Fehir, Nikol Perković, Idi Raich, Sari Mendroš, Tajani Tomić, Petri Prišć, Isabeli Klanica, Dori Markulić - 2. a OG. Hvala svima!

Još je jedna aktivnost karitativnog i humanitarnog karaktera zauzela mjesto u našim srcima ove godine, a dogodila se spontano jednoga prijepodneva na inicijativu učenice Marte Štajhofer i njezinih kolegica i kolega iz 4. b OG. Hvalevrijedan čin naših maturanata zahvaljući kojem je prikupljeno 2.414,20 kn i uplaćeno na račun obitelji male Mile Rončević.

Nikolina Pavlović, prof.