Terenska nastava Bratislava, Budimpešta

Autor: Marina Međurečan, 29. 4. 2019.

Dana  5. travnja 2019. godine krenuli smo na „Habsburšku turu na lijepom plavom Dunavu“ . Nakon noćne vožnje autobusom, u jutarnjim satima došli smo u Carski Dvorac Schoenbrunn. Tamo smo uživali u šetnji njegovim vrtovima i u pogledu na dvorac kada smo se popeli na Gloriettu. Nakon toga smo razgledali centar grada, zatim smo obišli Gradsku vijećnicu, Parlament, Kraljevsku palaču, Katedralu sv. Stjepana i Carsku grobnicu. Posebno me se dojmio „Naturhistorisches Museum“ odnosno prirodoslovni muzej u Beču koji danas obuhvaća nevjerojatnih 30 milijuna izložaka. U njemu se moglo naći sve, od svjetske zbirke meteorita do raznih biljnih i životinjskih izložaka. Nakon obilaska muzeja išli smo večerati u restoranu u centru grada, a poslije večere smo se zaputili u Bratislavu, Slovačku prijestolnicu, te smo tamo prenoćili u hotelu i sutradan razgledavali grad.

Bratislava mi se jako svidjela, doima se vrlo jednostavnom i ima znamenitosti koje svakako treba obići. Tako smo i mi pošli u razgled Mostova na Dunavu, srednjovjekovnog glavnog trga, također smo vidjeli staru Gradsku vijećnicu, Katedralu sv. Martina, Stari grad iz 15. stoljeća, Vrata sv. Mihovila, Mihalsku branu i gradske spomenike Bratislave. Nakon razgledavanja grada  i slobodnog vremena, vozili smo se autobusom do Budimpešte. Kada smo stigli tamo, išli smo na Citadelu, koja se nalazi na Gellert brdu te smo uživali  u prekrasnom pogledu na cijeli grad Budimpeštu. Nakon toga smjestili smo se u hotel, večerali te smo u večernjim satima išli na vožnju brodom.

Idući dan smo nakon doručka krenuli u obilazak Budimpešte. Razgledavali smo Kraljevski dvorac, crkvu Matijaša Korvina, Ribarsku tvrđavu, stari Budim te ostale znamenitosti Budima. Nakon toga smo se vozili autobusom preko Elizabetinog mosta te smo razgledavali Peštu, Rakotzi ulicu i Trg heroja, baziliku sv. Stjepana, Parlament, Vaci ulicu i Trg Vörösmarty Ter. Nakon slobodnog vremena za okrjepu, šetnju i fotografiranje vozili smo se autobusom kući.

Ovo je bilo jako ugodno iskustvo, svaki od tri grada na Dunavu koje smo obišli ima svoje čari i ljepote i mogu reći da mi je to bilo jedno od najljepših iskustava u životu.

Sudjelovali su učenici 2. a OG, 2. b OG i 2. pmg i njihovi profesori Renata Pintar, Kristijan Reljac, Goran Hajnal i Marina Međurečan.

Marina Međurečan, prof.

(Tekst napisala učenica Dora Markulić)