LIDRANO – susret pisaca, govornika, glumaca i novinara u Šibeniku

Autor: Marija Pepelko, 3. 4. 2019.

Ovogodišnja državna smotra LiDraNo održana je za učenike i mentore srednjih škola u Šibeniku od 27. do 29. ožujka. Našu su školu predstavljale dvije učenice i njihove mentorice: izvrstan scenski nastup u kazivanju poezije (Luko Paljetak, Monolog ludog revača) ostvarila je Ana Umiljanović iz 2. a OG uz prof. Leopoldinu Mijatović, a uzorno opremljen novinarski rad u obliku filmske kritike (Pseći otok – postmodernistička animacija) napisala je Sara Pavelik iz 4. a OG uz prof. Mariju Pepelko. Programski dobro osmišljen trodnevni boravak u dvoranama hotela Solaris omogućio je praćenje gotovo svih nastupa te nazočnost okruglim stolovima koje su stručno vodili članovi povjerenstava u kategorijama literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva. Osobitu pozornost darovitih učenika i njihovih voditelja privuklo je zatvaranje susreta uz izvođenje prigodnih ostvarenja te podjelu priznanja i zbornika koji ostaju trajna uspomena na HŠS Lidrano 2019. Sudionici su se vratili puni utisaka i novih iskustava osnaženih burom, suncem i morem. Proširili su svoje vidike i sklopili nova prijateljstva koja neće zasjeniti ni višesatna noćna vožnja slavonskim županijama i starom cestom sve do mora. Ondje su bili svi najbolji jer LiDraNo nije klasično natjecanje, nego smotra ostvarenja - izvorni doživljaj ljepote i bogatstva hrvatskoga jezika i narječja, stvaralaštva, mašte i kreativnosti.

Novinarka Sara Pavelik i mentorica Marija Pepelko