Terenska nastava u Zagreb

Autor: Marina Međurečan, 1. 4. 2019.

29. ožujka 2019. u 5: 45 učenici prvih razreda jezične, prirodoslovno-matematičke i a opće gimnazije, posjetili su Zagreb u pratnji profesora: Marte Božić, Vilima Bosaka, Marine Međurečan i Zrinke Amidžić.

Učenici su bili podijeljeni u dvije grupe. Posjetili su Arheološki muzej, Državni hidrometeorološki zavod i  Zvjezdarnicu Zagreb.

U Arheološkom muzeju uz stručnog vodiča obišli su odjel Egipta i Antike. U egipatskom odjelu vidjeli su mumije te nakit iz toga doba. Na odjelu Antike vidjeli su oruđa i oružja iz Stare Grčke i Rima.

U Državom hidrometeorološkom zavodu čuli su priču o srednjoškolki Greti Thunberg koja prosvjeduje zbog klimatskih promjena. Također su vidjeli hidrometeorološke stanice i što se nalazi u njima. Vidjeli su uređaje koji bilježi količinu padalina, anemometar za vjetar, termometar za temperaturu. U zgradi DHMZ-a vidjeli su kartu Hrvatske kako ona izgleda kroz poseban satelit.

U Zvjezdarnici Zagreb imali su predavanje o planetima i satelitima Sunčevog sustava. Nakon predavanja imali su priliku pogledati kroz teleskop. Iako još nije bio potpun mrak, mogao se vidjeti Mars i Sunce koje je bilo na zalasku.

Nakon posjeta Zvjezdarnici učenici i profesori krenuli su prema autobusu, a zatim kući.

Marina Međurečan, prof.

(Tekst napisala učenica Ivana Kerovec, 1. pmg)