Euroscola

Autor: Marina Međurečan, 1. 4. 2019.

Razmišljajući o tome, Euroscola je jedno od najboljih iskustava vezanih uz školu koje sam imala. Moja prijateljica ga je opisala kao savršeno. Dolazeći iz male države poput Hrvatske, mladi ljudi često imaju dojam da ne postoje prilike da se čuje njihov glas. No ja vjerujem da sudjelovanjem u događaju poput Euroscole dobivamo nadu da je ono što mi govorimo, mislimo i vjerujemo važno.

Naša škola je sudjelovala u #ovajputglasam natječaju snimanjem videa na temu glasanja i dijeljenjem jedinstvene poveznice na www.ovajputglasam.eu putem društvenih mreža kako bi se ljudi registrirali. Dobivši 1261 novih korisnika da se registriraju, više nego bilo koja druga škola u Hrvatskoj, osvojili smo subvenciju za putovanje u Strasbourg i pravo sudjelovanja u Euroscola programu.

Nakon dolaska u Europski parlament 21. ožujka, morali smo proći sigurnosnu provjeru, dobili smo propusnice te smo otišli u vijećnicu zgrade Louise Weiss. Nedugo nakon početka programa učenici su počeli predstavljati svoje škole kratkim govorima. Bilo je zanimljivo čuti o školama, državama i idejama učenika iz drugih država. Također, bilo je jako neobično vidjeti fotografiju Našica na ekranu u Europskom parlamentu tijekom govora naše predstavnice. Što mi se posebno svidjelo tijekom našeg vremena provedenog u vijećnici je to da smo bili pitani o našim mišljenjima i stavovima, poput dobivamo li dovoljno informacija o Europskoj uniji. Kasnije smo imali raspravu s gospodinom Edouardom Martinom, francuskim zastupnikom u Europskom parlamentu. Učenici su imali zanimljiva pitanja o trenutnim problemima kao što su Brexit, članci 11 i 13, klimatske promjene i migracija. Poslije rasprave slijedio je ručak. Tijekom ručka podijelili smo se u skupine od četvero učenika iz različitih država da bismo odgovorili na pitanja u kvizu znanja. Jedna od rijetkih stvari koja mi se nije svidjela kod Euroscole jest da je pitanje na hrvatskom jeziku imalo tri greške u pisanju, iako je bilo samo jedna rečenica. Zatim, učenici su se podijelili u radne skupine (okoliši i obnovljivi izvori energije, sigurnost i ljudska prava, europski izbori 2019., budućnost Europe, migracija i integracija te zapošljavanje mladih), dok smo mi, novinari, imali konferenciju s gospodinom Luisom Martinezom Guillemom, predsjednikom Odjela za komunikacije Europskog parlamenta u Strasbourgu. Gospodin Martinez Guillem nam je pokazao prezentaciju o povijesti i ciljevima Euroscole. Tijekom prezentacije smo saznali da je odaziv glasača na izbore za Europski parlament svake put sve manji. Cilj za ove izbore je potaknuti barem pedeset posto glasača da glasaju. Imali smo priliku postaviti mu pitanje; pitanje koje se meni posebno svidjelo je bilo vezano uz razliku u kvaliteti proizvoda na tržištima u zapadnoj i u istočnoj Europi. Sljedeća aktivnost je bila intervju s ostalim novinarima. Izvlačenjem papirića izvukla sam Katrinu iz Latvije, a ja mene je intervjuirala Maja iz Bugarske. Iako nitko od nas nije pripremio pitanja, mislim da je svaki intervju dobro prošao. Nakon intervjua posjetili smo jednu od radnih skupina te otišli gledati 360° film u Parlamentariumu, koji je bio interesantno iskustvo. Napokon, vratili smo se u vijećnicu kako bismo vidjeli prezentacije zaključaka iz radnih skupina. Svaka skupina imala je glasnogovornika koji je predstavljao njihove ideje o rješavanju problema Europske unije te odgovarao na pitanja koja su ostali učenici imali. Imali smo priliku glasati slažemo li se ili ne ili želimo ostati suzdržani oko ideja koje su nam bile predstavljene. Naposljetku su sva rješenja bila usvojena s većinom glasova. Posljednja aktivnost dana bila je finale Eurogame kviza. Četiri najbolje grupe prošle su u finale. Ivan Dudek bio je član grupe s kojom je postigao sjajno drugo mjesto. Pitanja koja su bila postavljena bila su iz opće kulture te glazbena pitanja. Ostali su također mogli odgovarati na glazbena pitanja. Bilo je neobično čuti Queen i ABBA-u na događaju poput ovog, ali smatram da je to svima posebno ušlo u pamćenje. Završnica je bila završna ceremonija i himna Europske unije.

Vjerujem da su moji vršnjaci i ja mnogo naučili sudjelujući u Euroscoli. Sada imamo bolje razumijevanje kako funkcionira Europska unija i Europski parlament, bolje shvaćamo važnost glasanja, kako se odlučuje o određenim stvarima te kako određene odluke utječu na naše živote. Stekli smo jedinstvena nova iskustva, upoznali nove ljude i vidjeli nove stvari. Iako nisam još dovoljno stara da bih mogla glasati, ovo iskustvo me uvjerilo da ću prvom prilikom sigurno glasati.  Jer, kako su nas nekoliko puta podsjetili, ako ne glasaš, ne možeš se žaliti.

Vidjevši puno različitih mladih ljudi iz različitih mjesta koji imaju mnogo odličnih ideja, ispunjava me nadom za budućnost svijeta u kojem živimo i radujem se svim izvrsnim stvarima koje oni, koje mi, možemo postići.

Marina Međurečan, prof.

(Tekst napisala učenica Nora Slivar, 2. a og)

« Ožujak 2024 »