Europski kviz o novcu 2019.

Autor: Danijela Puhanić, 27. 3. 2019.

Hrvatska udruga banaka uz podršku Agencije za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske, a povodom obilježavanja Europskog tjedna novca 25. – 29. ožujka 2019., organizirala je po drugi puta „Europski kviz o novcu“ (eng. European Money Quiz), online natjecanje za timove učenika od 13 do 15 godina. Na kvizu je sudjelovalo više od 130 srednjih i osnovnih škola te više od 1100 učenika iz 48 različitih gradova diljem Hrvatske, ukupno 169 timova.

Učenice Ena Buzolić, Katarina Matešić, Lara Kodžoman, Marinela Dujmović i Mia Čubre iz Srednje škole Hvar pobjednice su Europskog kviza o novcu u Hrvatskoj koji se održao uoči Europskog tjedna novca putem online Kahoot! Platforme i YouTube kanala.

Drugo mjesto zauzeli su učenici III. Gimnazije iz Zagreba, a treće mjesto pripalo je učenicima Osnovne škole Bukovac iz Zagreba.

Srednja škola Isidora Kršnjavoga Našice sudjelovala je na natjecanju s dva tima – 1.a ekonomske (5 učenika) i 1. b ekonomske (6 učenica) uz mentorstvo prof. Danijele Puhanić i tehničku podršku prof. Barbare Knežević. Tim 1.b ek osvojio je 122. mjesto, a tim 1.a ek  130. mjesto.

1. b ekonomske – 122. mjesto

1. a ekonomske – 130. mjesto

Pobjednici nacionalnog natjecanja - dvoje mladih iz pobjedničkog tima u pratnji nastavnika/nastavnice - otputovat će u Bruxelles, Belgiju, gdje će sudjelovati na Europskom finalnom natjecanju 7. svibnja 2019. godine. Kviz će se održati na europskoj razini putem Kahoot! platforme.

Natjecanje Europski kviz o novcu održano je povodom obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca kako bi se unaprijedila razina financijske pismenosti. Iako je cilj što bolji plasman na natjecanju, najvažnije je da učenici usvoje dodatne pojmove financijske pismenosti ili potvrde već naučeno i to timskim radom –  zajedničko donošenje  odluka, tj. zajedničko odgovaranje na pitanja.

Europski kviz o novcu je projekt Europske bankovne federacije čiji je cilj učenjem i pripremama za kviz poboljšati financijsku pismenost djece i mladih diljem Europe. Spaja online učenje o osobnim financijama i natjecanje svih prijavljenih timova, iz različitih učionica u isto vrijeme.

Broj točnih točnih odgovora i brzina rješavanja svih pitanja utjecali su na konačni poredak.

Čestitam svim učenicima na odgovornoj i kvalitetnoj pripremi i sudjelovanju u natjecanju.

Danijela Puhanić, prof.