Posjet nuklearnoj elektrani Paks u Mađarskoj

Autor: Goran Hajnal, 24. 3. 2019.

Učenici 4. b OG razreda posjetili su nuklearnu elektranu Paks (Mađarska) u sklopu redovne (terenske) nastave iz fizike. Pridružilo nam se i nekoliko učenika iz ostalih razreda naše škole.

Terenska nastava održana je 18. ožujka 2019. godine, uz pratnju prof. Gorana Hajnala i prof. Barbare Knežević. Posjetili smo pogon Nuklearne elektrane Paks, trening centar za zaposlenike elektrane i Muzej Atomske energije u krugu elektrane.

Elektrana je smještena 5 km od grada Paks na obali Dunava. Pogon ove nuklearne elektrane se sastoji od 4 nuklearna reaktora izlazne snage 500 MW puštenih u pogon između 1982. i 1987. godine.

Saznali smo kako nuklearne elektrane proizvode električnu struju i što je sve potrebno u tom procesu. Iznenadile su nas činjenice o veličini područja koje elektrane opskrbljuju strujom, preko 40 posto ukupne potrošnje Mađarske te podaci o broju zaposlenika u elektrani (2200 stalno zaposlenih). Uvjerili smo se da proizvodnja električne energije iz nuklearnih izvora nije opasna za zaposlenike elektrane i lokalno stanovništvo te je zapravo izvor energije koji ne zagađuje okoliš. Također, objašnjeno nam je da je zbrinjavanje nuklearnog otpada izrazito sigurno. Sav visoko radioaktivni otpad (ostaci radioaktivnog goriva) skladišti se u krugu elektrane, a nisko i srednje radioaktivni otpad (zaštitna odijela, alati i sl.) skladištu se u mjestu  Bataapati, 50 km udaljenom od elektrane. U trening centru smo dobili priliku upoznati se s najvažnijim dijelovima elektrane, ući u izmjenjivač topline (u tom dijelu elektrane zagrijava se voda koja pokreće turbinu) i istražiti dijelove reaktora.

Izvorni doživljaji olakšat će nam svladavanje gradiva nuklearne i atomske fizike, koje obrađujemo na redovnoj nastavi. Iako smo krenuli u rane jutarnje sate, imali smo volje i snage sve razgledati i dobro se zabaviti.

Nadamo se kako će i buduće generacije imati priliku posjetiti barem jednu od dviju nuklearnih elektrana u našoj blizini koje su udaljene od Našica tek nekoliko sati ugodne vožnje autobusom.

Antonija Vulić, 4. b opće gimnazije