Posjet nuklearnoj elektrani Krško

Autor: Goran Hajnal, 24. 3. 2019.

13.3.2019. u 4 ujutro učenici  4.a razreda opće gimnazije u pratnji profesora Gorana Hajnala i profesorice Dunje Irhe Baričević uputili su se u Nuklearnu elektranu Krško koja se nalazi u Sloveniji.

Nuklearna elektrana Krško  ima snagu 696 MW, se nalazi u Republici Sloveniji, na obali rijeke Save 3 kilometra nizvodno od grada Krško. Republika Hrvatska i Republika Slovenija suvlasnice su nuklearne elektrane, svaka s udjelom od 50% te svaka dobiva 50% proizvedene električne energije. Radi se o prvoj nuklearnoj elektrani zapadnog tipa izgrađenoj u nekoj od tadašnjih socijalističkih zemalja. Na godišnjoj razini električna energija dobivena iz NE Krško čini oko 18 % od ukupne električne energije potrošene u Republici Hrvatskoj.

Nakon malo drijemanja i vožnje, stigli smo u „Tehnički muzej Nikola Tesla“. Tamo nas je dočekao srdačan vodič Renato Filipin koji nam je održao uvodno predavanje o NE te nam temu približio svakodnevnim primjerima, ali i upoznao nas s problemima koji postoje kod proizvodnje tog oblika energije.

Uslijedio je kratak obilazak dijela muzeja koji je posvećen NE Krško.

Sljedeći po redu je bio posjet samoj elektrani. Tamo smo dobili vlastite iskaznice i kacige za sigurnost. Dodijeljen nam je i vodič Marko, sistemski inženjer koji je bio vrlo strpljiv i voljan odgovoriti na sva naša pitanja.

Proveo nas je kroz pogon elektrane te nam pojasnio da se ne moramo brinuti o zračenju jer su sve radioaktivne tvari vrlo dobro izolirane od okoline. Također je rekao da dosada nisu imali nikakvih incidenata koji su bili štetni za okoliš jer imaju tim stručnjaka za kontrolu koji se strogo drže propisanih pravila i uvijek su 3 koraka ispred sa sigurnosnim mjerama.

Vrlo smo zahvalni svima koji su omogućili ovaj vrlo poučan i jedinstven izlet!

Klara Farkaš, 4.a OG