Sudjelovanje naših učenika u promociji knjige „Služiti čovjeku – putokaz humanosti u medicini”

Autor: Anđelko Cvijetović, 4. 3. 2019.

U prostoru našičke vijećnice 28. veljače održana je promocija knjige „Služiti čovjeku – putokaz humanosti u medicini” o kojoj su govorili urednici prof. dr. sc. Marijana Braš i prof. dr. sc. Veljko Đorđević te domaćini gradonačelnik Josip Miletić, ravnatelj Opće županijske bolnice Našice Hrvoje Šimić, gvardijan franjevačkog samostana u Našicama Zoran Bibić te pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo OŽB Našice Zvjezdana Gvozdanović.

Palijativna medicina uključuje dio kako se suočiti s ljudima koji boluju od neizlječivih bolesti, kako učiniti civilizacijski iskorak za one koji boluju od tih bolesti, kako im omogućiti da u 21. stoljeću ne osjećaju bol, da nisu žedni, da nisu gladni i da nisu sami i to je zapravo svrha palijativne medicine koja nije samo dio onog odlaska osobe ili procesa žalovanja. Često se postavljaju i etička pitanja kako iz kurativne medicine prijeći u palijativnu i upravo je na temelju toga i nastala ova knjiga, ali i kao rezultat uvođenja novih predmeta na studije medicine, kao što je komunikacija u medicini i palijativna medicina.

Posebna mi je čast i zadovoljstvo da smo danas u ovoj županijskoj bolnici u Našicama jer ona je jedna od onih 20 koje su učinile iskorak u stvaranju palijativnog odjela. Za ovo područje i ovu županiju ona postaje centar izvrsnosti gdje se provodi palijativna skrb i u skoroj budućnosti ćemo pomoći braniteljskoj populaciji koja ima također potrebe u palijativnoj medicini pa bi ova bolnica postala i centar edukacije za sve kadrove s ovog područja. – istaknuo je prof. dr. sc. Veljko Đorđević. I našički Odjel palijativne skrbi vrijedno i kontinuirano radi na podizanju kvalitete usluge. Odjel je za svoj rad krajem 2018. godine dobio priznanje.

Između ostaloga bilježimo dio izlaganja pomoćnice ravnatelja za sestrinstvo Opće županijske bolnice Zvjezdane Gvozdanović koja predstavila Odjel palijativne skrbi našičke bolnice te zahvalila svima koji s odjelom surađuju, a osobito Centru za socijalnu skrb Našice, Franjevačkom samostanu Našice, Hrvatskoj narodnoj knjižnici i čitaonici Našice te volonterima udruge Otvoreno srce, koji su sudjelovali u oslikavanju odjelnog prostora, ali i u edukacijama o djelovanju volontera u bolničkim prostorima.

Promociju su obogatili glazbenim nastupom naši učenici Nikola Čeme, 1. a OG sa autorskom pjesmom „Našice, ja volim jako”, učenica 1. b OG Petra Justić i učenici 1. a OG Nina Koljđeraj, Valentina Matišić i Iva Sušak koje je uvježbala i pripremila profesorica Romana Borš Mačak s pjesmom "I have a dream" te Karlo Vulić, 3. PMG s pjesmama "Perfect" i "Cesarica".
                                                                               Anđelko Cvijetović, prof.