Održan međuopćinski LiDraNo 2019.

Autor: Romeo Mihaljević, 1. 2. 2019.

U petak, 1. veljače, u prijepodnevnom terminu, održana je međuopćinska smotra učeničkog stvaralaštva LiDraNo 2019. Sudjelovali su učenici i mentori iz srednjih škola Belog Manastira, Donjeg Miholjca, Đakova, Našica i Valpova.

Ovogodišnji je međuopćinski susret uvodnom pozdravnom riječju otvorila voditeljica Gimnazije, profesorica savjetnica Marina Pavičić.

Učenik Karlo Vulić (3. PMG) pjesmom je izrazio dobrodošlicu prisutnim gostima i sudionicima smotre.

Novinarski su radovi, zbog malog broja prijava, predloženi za prosudbu na županijskoj smotri.

Održan je okrugli stol o literarnom stvaralaštvu na kojemu je predstavljeno šesnaest literarnih radova, šest radova je upućeno na županijski LiDraNo, od kojih su dva iz naše škole predložena za sljedeću razinu smotre.

Nakon što su autori pročitali svoje tekstove, članovi prosudbenog povjerenstva (Tatjana Ileš, dr. sc., doc., Odjel za kulturologiju Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Blaženka Pavlović-Radmanović, mr. sc., Hrvatska narodna knjižnica i čitaonica Našice i Anja Križek, prof. hrvatskog jezika i književnosti, Ugostiteljsko-turistička škola Osijek) su ih komentirali te šest najboljih predložili za sudjelovanje na sljedećoj razini smotre.

Među najkvalitetnijim su literarnim radovima i dva ostvarenja učenika naše škole.

Uslijedio je dramsko-scenski dio programa. Nastupe je pratilo prosudbeno povjerenstvo za dramsko-scenski izraz u sastavu: Snježana Šulentić, prof. hrv. jezika i književnosti, dipl. knjižničar, dramski pedagog, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek, Veronika Hardy, asistent na Odsjeku za glazbenu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku za kolegije Pjevanje i Zbor i za kolegij Glumac i glas na Odsjeku za kazališnu umjetnost i Anđela Vidović, kazališni kritičar i teatrolog.

U prvom je dijelu nastupilo jedanaest učenika u kategoriji pojedinačnih scenskih nastupa, a potom smo vidjeli četiri skupne scenske igre.

Među pojedinačnim su nastupima za županijsku smotru LiDraNo predloženi Noa Devald (1. raz.), Ana Umiljanović (2. raz.) – mentorica prof. Leopoldina Mijatović i Augustin Cvijetović (4. raz.) – mentorica prof. savjet. Marina Pavičić.

Sva četiri skupna nastupa predložena su za izvedbu na sljedećoj razini smotre, a među njima je osobito zapažena scenska igra Tko priča moju priču. Riječ je o skupnom scenskom nastupu koji je s našičkim gimnazijalcima pripremila prof. L. Mijatović.

Program ovogodišnje međuopćinske smotre LiDraNo su vodili Josip Placento i Domagoj Žagar, učenici 3. b razreda opće gimnazije.

Nakon završetka dramsko-scenskog programa, a prije okruglog stola o ostvarenjima u toj kategoriji izraza, u predvorju višenamjenske dvorane poslužena je zakuska koju su pripremili učenici i stručni nastavnici u ugostiteljskom praktikumu naše škole.