Sudjelovanje na Školi ljudskih prava

Autor: Barbara Knežević, 10. 5. 2010.

21. i 22. Škola ljudskih prava održana je ove godine u veljači i travnju. U koordinaciji  s prof. Anđelkom Cvjetovićem, u oba perioda, na školi su sudjelovale 3 učenice iz 3.a OG:  Mateja Zuzjak, Mirna Jakobek i Dunja Varga.

Kao sudionice škole, iz prve Vas ruke možemo  uputiti kako je nama bilo ondje. Boravak u Donjoj Stubici, u Termama Jezerčica trajao je 9 dana. Svakodnevna predavanja trajala su 6 sati, uz pauze, a nakon predavanja smo se zabavili i opustili u bazenu, teretani ili u kafiću. Veliki  plus cijeloj školi davalo je to što su predavači bili iskusni profesori, suradnici Centra za mirovne studije, članica B.a.B.e.,  i sl. Prvi dan trajala su upoznavanja  i  započeli smo s nenasilnom komunikacijom, u koju su nas uvele Emina Bužinkić i Julija Kranjec, ujedno i voditeljice cijele škole.. Profesor s Filozofskog fakulteta, Žarko Puhovski, održao je zanimljivo i poučno predavanje o ljudskim pravima kroz povijest. Sanja Benčić, pravnica, govorila nam je o zaštiti ljudskih prava i sudskim postupcima. 2 dana smo slušali predavanja i imali radionice o diskriminaciji i predrasudama, u što su nas uvele Iva Zenzerović i Andrijana Parić. Također, 2 dana smo razgovarali o ženama - njihovim pravima  i njihovom  tretiranju u medijima i obiteljima. Tijekom predavanja pogledali smo mnogo kratkih dokumentaraca, isječaka iz filmova, spotova, reklama i sl. Vesna Teršelič pustila nam je dokumentarni film o Domovinskom ratu, iz drugog kuta gledišta, od onog na koji smo navikli. Zadnjih dana, radili smo samo na video aktivizmu i forum teatru. Snimali smo video o alkoholizmu među mladima. Posljednji dan, svi su se oprostili  i rastali puni emocija i dojmova. Ukratko, bilo je lijepo upoznati ljude iz različitih dijelova Hrvatske, sprijateljiti se s njima, naučiti ponešto i odmoriti se od svakodnevice. Želja nam je aktivno se uključiti u društveni život lokalne zajednice, te doprinijeti  napretku i razvoju društva. Svim budućim trećašima toplo preporučamo neka se iduće godine prijave.

Sretno!

Mateja Zuzjak, Mirna Jakobek i  Dunja Varga